Jak bezpiecznie skakać do wody? Pamiętaj! Płytka wyobraźnia to kalectwo
Przed nami długo wyczekiwane wakacje i urlopy w formie „przedpandemicznej” – również na plażach i nad wodą! Integracja przypomina i przestrzega przed nierozważnymi skokami do wody, które dla wielu osób kończyły i kończą się życiem na wózku. To zbyt wysoka cena za chęć popisania się brawurą czy zdobyciem kilku „lajków” pod filmem z takim wyczynem.
Jedna chwila
Dla Integracji uświadamianie młodych ludzi o bezpiecznym skakaniu do wody jest szczególnie ważne. Dlaczego? Jeden z „niefortunnych” skoków na główkę w wieku 16 lat wykonał założyciel organizacji, Piotr Pawłowski (1966-2018). W jego wyniku doznał porażenia czterokończynowego, poruszał się na wózku elektrycznym.
„To był impuls. Nie zastanawiając się, wziąłem krótki rozbieg i odbiłem się mocno od brzegu. Nie poczułem żadnego bólu. W ułamku sekundy, jak w kalejdoskopie, przypomniały mi się fragmenty różnych wydarzeń z mojego życia. Chwilę później ogarnęło mnie ogromne zdziwienie, że nic mnie nie boli, lecz nie mogę się poruszyć. Moje ciało unosiło się na wodzie plecami do góry, a ja nie wiedziałem, co tak naprawdę się stało – wspominał Piotr Pawłowski. – Jeden bezmyślny skok do wody na kilka lat wyłączył mnie całkowicie z normalnego życia. Wózek inwalidzki dla mnie, młodego chłopaka, oznaczał wyrok. Byłem dobrze zapowiadającym się koszykarzem. Chodziłem do ciekawej szkoły. Miałem mnóstwo przyjaciół. I w jednej chwili wszystko to straciłem.”
Krótki poradnik
Uwaga nawet na znane miejsca!
- Nie skaczcie na główkę w miejscach nieznanych. A nawet w tych, które znacie - może zmienić się dno lub leżeć wrzucona taczka. Uważajcie nad wodą nawet, jeżeli jesteście świetnymi pływakami i czujecie się jak Kevin Costner w „Wodnym Świecie”, bo wózek, choć to nie koniec życia, nie jest fajny – przekonuje Łukasz Bednarski, doradca zawodowy z Integracji, który również w wyniku nieprzemyślanego skoku do wody dziś porusza się na wózku aktywnym.
Jak zachować bezpieczeństwo nad wodą?
- Do wody wchodzimy tylko wtedy, gdy czujemy się dobrze fizycznie i psychicznie. Przewlekle chorym – zwłaszcza z chorobą wieńcową i padaczką – zalecana jest kąpiel w towarzystwie innej osoby, która mogłaby szybko zareagować w razie ataku.
- Nagłe wejście do wody po długiej kąpieli słonecznej może zakończyć się szokiem termicznym i ustaniem akcji serca. Dlatego po długim opalaniu organizm trzeba przyzwyczajać do wody stopniowo – na początku schłodzić nią twarz, kark, klatkę piersiową i krocze, potem wchodzić powoli - najpierw do poziomu kolan, potem ud, dopiero dalej.
- Dno akwenów nieustannie się zmienia. Nawet w dobrze nam znanym można trafić na płytsze miejsce; na dnie mogą leżeć kamienie, konary drzew lub potłuczone butelki. Nie skaczmy, szczególnie na główkę – najlepiej zsunąć się powoli do wody z pomostu, łódki czy kajaka.
- Gdy jesteśmy świadkami wypadku w wodzie, należy zadzwonić pod numer 112, a dopiero potem zacząć udzielać pomocy. Pierwszą pomoc należy rozpocząć od ustabilizowania szyi, przy jak najmniejszym ruchu, należy przekręcić poszkodowanego na plecy, a potem odtransportować do brzegu czy pomostu.
Polecamy do obejrzenia wciąż aktualny materiał z 2018 roku
Jak pomóc po niebezpiecznym skoku do wody?
Ofiarami skoków są najczęściej chłopcy i młodzi mężczyźni, którzy podczas relaksu nad wodą dają się ponieść brawurze i skaczą na główkę do wody w miejscach, których nie znają. Skutki młodzieńczej lekkomyślności w wielu przypadkach kończą się życiowymi dramatami.
Polecamy obejrzeć krótki materiał o tym, z jakimi konsekwencjami wiąże się uszkodzenie rdzenia kręgowego i czy złamany kręgosłup jest tym samym co uszkodzony rdzeń. Rozmowa jest dostępna na portalu Niepelnosprawni.pl z napisami i tłumaczeniem polskiego języka migowego.
Płytka wyobraźnia to kalectwo
Osobiste doświadczenie Piotra Pawłowskiego sprawiło, że pierwsza kampania społeczna Integracji pn. „Nieświadomość” dotyczyła właśnie przestrzegania przed nierozważnymi skokami do wody. Zaangażował się w nią muzyk reggae Darek „Maleo”, a efektem współpracy jest poniższy utwór.
Z czasem, w 2001 roku, nazwa kampanii została zmieniona na taką, którą znamy do dziś – „Płytka wyobraźnia to kalectwo”. To wtedy powstał budzący liczne kontrowersje spot, pokazujący w prosty sposób skutki nierozważnych skoków do wody. Kampania otrzymała wiele nagród i wyróżnień. W 2014 roku miała miejsce kolejna odsłona kampanii – jako aukcja internetowa produktu „Szacun Tropików”. I została okrzyknięta Kampanią Społeczną Roku.
Co ciekawe, dwa lata później, plakat kampanii „Płytka wyobraźnia” stał się jednym z tematów na ustnej maturze!
Materiały dla młodzieży
W ramach kampanii „Płytka wyobraźnia” powstały dwa testy wiedzy o bezpiecznym zachowaniu nad wodą (dla dzieci i młodzieży). Można je znaleźć na stronie plytkawyobraznia.pl (wraz z materiałami archiwalnymi kampanii).
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz