Wiceminister Wdówik: reportaż o DPS w Jordanowie pokazuje wady i patologie opieki instytucjonalnej wobec niepełnosprawnych dzieci
- Reportaż o Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pokazuje dramatyczne wady i patologie opieki instytucjonalnej zwłaszcza wobec dzieci z niepełnosprawnością – ocenił we wtorek, 14 maja, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.
„Reportaż o DPS w Jordanowie pokazuje dramatyczne wady i patologie opieki instytucjonalnej zwłaszcza wobec dzieci z niepełnosprawnością. Dlatego dokładam wszelkich starań, by wdrożenie Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w Polsce stało się faktem także w tym obszarze” – napisał na Twitterze Wdówik.
reportaż o DPS w Jordanowie pokazuje dramatyczne wady i patologie opieki instytucjonalnej zwłaszcza wobec dzieci z niepełnosprawnością. Dlatego dokładam wszelkich starań by wdrożenie Konwencji ONZ o prawach os. niepełnospr. w Polscestało się faktem także w tym obszarze.
— Paweł Wdówik (@pawel_wdowik) June 14, 2022
Podjęto kontrole
Portal Wirtualna Polska opublikował w poniedziałek, 13 czerwca, artykuł, w którym napisał o przypadkach znęcania się nad mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem, którego miały się dopuszczać zakonnice prezentki prowadzące placówkę oraz pracownicy. Wiązanie do łóżek, zamykanie w klatce, bicie mopem – to tylko niektóre kary wymierzane dzieciom z niepełnosprawnościami, o których czytamy na portalu. Informacje o znęcaniu się nad podopiecznymi w Jordanowie ujawniły portalowi pracownice DPS-u i rodzice dzieci po tym, jak jedna z sióstr miała pobić 13-letnią dziewczynkę.
Jak podał portal, prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej postawiła już zarzuty opisanej w tekście siostrze Albercie oraz jej przełożonej, dyrektorce DPS siostrze Bronisławie.
Jeszcze w poniedziałek szefowa MRiPS Marlena Maląg, w związku z doniesieniami medialnymi na temat nieprawidłowości w DPS-ie w Jordanowie, zwróciła się do wojewodów z prośbą o przeprowadzenie dodatkowych czynności kontrolnych w nadzorowanych przez nich DPS-ach i placówkach całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi i osobami w podeszłym wieku.
W pierwszej kolejności czynnościami kontrolnymi zostaną objęte domy pomocy społecznej, w których przebywają osoby poniżej 18. roku życia oraz placówki, w których wcześniej prowadzono kontrole w związku z sygnałami o nieprawidłowościach – poinformowało we wtorek ministerstwo rodziny.
Doniesieniami o dramacie podopiecznych DPS pod Krakowem zajął się także Rzecznik Praw Obywatelskich.
Przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek w oświadczeniu przekazanym PAP oświadczyła, że jest „głęboko wstrząśnięta zarzutami, które dotyczą Domu Pomocy Społecznej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w Jordanowie”. Zapewniła, że zależy jej „na jak najszybszym, rzetelnym i pełnym wyjaśnieniu tej sprawy”.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz