9 września 2007 r. - VI Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie
W Polsce żyje ok. 400 tys. osób chorujących na schizofrenię. Mimo to zazwyczaj kontaktom z chorymi towarzyszą lęk, zakłopotanie, bezradność. Większość z nas nie zna tej choroby co powoduje, że obawiamy się jej, izolując chorujących na nią ludzi.
Kampania "Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi" jest organizowana co roku, aby przybliżyć wiedzę o chorobie i pomóc chorym. W poszczególnych miastach w ramach kampanii odbędzie się szereg imprez, podczas których ich organizatorzy będą starali się pokazać, że schizofrenia to choroba, i że chorym trzeba pomagać zamiast się ich bać. Imprezy odbędą się m.in. we Fromborku, Ostrowcu Świętokrzyskim, czy Trójmieście.
Wszystkie miasta - programy imprez
Krakowskie obchody rozpoczną się o godz. 11.15 w Kościele Mariackim nabożeństwem w intencji osób chorujących psychicznie.
Następnie o godz. 12.00 w Pałacu Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy prac malarskich pacjentów oraz krakowskich artystów, zatytułowanej „Spotkanie w mieście”. Obchodom towarzyszyć będzie szereg imprez organizowanych na ul. Brackiej.
W tym roku obchody skupione będą wokół idei ustanowienia w Polsce Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Jest to plan stopniowej, ale zasadniczej zmiany w postrzeganiu znaczenia wartości zdrowia psychicznego, oraz systemowej modernizacji psychiatrycznej opieki zdrowotnej w naszym kraju.
Akcji towarzyszyć będzie zbieranie podpisów wśród mieszkańców Krakowa pod apelem na rzecz uchwalenia Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, jako inicjatywy ustawodawczej Rządu. Apel ten jest skierowany do Pana Prezydenta RP, Pana Premiera oraz Ministra Zdrowia.
Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie to część ogólnoświatowego programu „Schizophrenia - Open the Door”. Program ten jest realizowany w Polsce od września 2000 r. jako program Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pod hasłem: „Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi”.
Ogólnopolskim biurem kampanii w Polsce jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej.
Celem programu jest wspieranie procesów integracji osób, które doświadczyły kryzysów psychicznych, poprzez udział w życiu społecznym. Program realizowany jest poprzez dostarczanie wiedzy, oswajanie społecznego lęku przed niezrozumiałym sposobem przeżywania i rozumienia siebie i innych w chorobie. Ideą jest włączenie pacjentów i ich krewnych jako równouprawnionych partnerów w ten proces szeroko rozumianej popularyzacji idei i edukacji wybranych grup społecznych.
Celem programu jest również wpływanie na system leczenia, podnoszenie standardów opieki nad osobami chorymi na schizofrenię i rozwój środowiskowo zorientowanej opieki psychiatrycznej.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz