Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Do konsultacji publicznych trafił projekt noweli o domach pomocy społecznej

12.07.2022
Autor: PAP, fot. pixabay
kalkulator na nim leży czerwony długopis w tle segregator z dokumentami

W poniedziałek do konsultacji publicznych trafił projekt noweli ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o działalności leczniczej. Nowelizacja dotyczy świadczeń zdrowotnych oferowanych przez domy pomocy społecznej.

O projekcie

Projekt zmienia przepisy dwóch aktów – ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej i ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

- Z uwagi na postępujące zmiany demograficzne, podlegające m.in. na zwiększającej się liczbie osób starszych (przy jednocześnie spadającej licznie osób młodych) oraz kulturowe i społeczne polegające m.in. na coraz większej liczbie jednoosobowych gospodarstw domowych, systemy pomocy społecznej oraz ochrony zdrowia stają przed coraz większymi wyzwaniami – podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Działalność lecznicza wykonywana przez domy pomocy społecznej

Projektowane przepisy przewidują możliwość wykonywania przez domy pomocy społecznej (niezależnie od ich formy organizacyjnej) działalności leczniczej. DPS będzie mógł wystąpić do wojewody z wnioskiem o wpis do tego rejestru. Jeśli DPS spełni warunki wykonywania działalności leczniczej, zostanie wpisany do rejestru i będzie mógł podjąć działalność leczniczą.

W projekcie nowelizacji wskazano również, że DPS będący podmiotem leczniczym będzie udzielał ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych. Świadczenia te byłyby wykonywane w ambulatorium będącym zakładem leczniczym DPS-u.

Po wprowadzeniu zmian DPS będzie mógł zawierać umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na ich podstawie będzie udzielał świadczenia opieki zdrowotnej dla swoich mieszkańców.

Status prawny pielęgniarek zatrudnionych w DPS-ach

Proponowane przepisy pośrednio uregulują status prawny pielęgniarek zatrudnionych obecnie w DPS-ach. Teraz pielęgniarki udzielają świadczeń zdrowotnych, choć placówki te nie są podmiotami leczniczymi. Regulacja wyeliminuje niespójność przepisów i umożliwi traktowanie pielęgniarek zatrudnionych w DPS-ach jako osób wykonujących zawód medyczny, które udzielają świadczeń zdrowotnych w podmiotach leczniczych.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu, proponowane przepisy mają na celu umożliwienie DPS-om udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców tych domów, którzy tych świadczeń wymagają.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • świadczenia zdrowotne w DPS
    Alicja
    17.07.2022, 09:30
    Dzień dobry! Nowelizacja przewiduje uporządkowanie kwestii związanych z pracą pielęgniarek w DPS, a co z opiekunami medycznymi? Oni także świadczą pewne usługi medyczne. Czy w odniesieniu do tej grupy także pojawią się konkretne rozwiązania?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas