RPO zabrał głos w sprawie produktów stomijnych i cewników
- Młodzież od 18. do 26. roku życia z niepełnosprawnościami z powodu rozszczepu kręgosłupa powinna mieć darmowy dostęp do jednorazowych cewników urologicznych — hydrofilowych lub niepowlekanych — apeluje prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwraca też uwagę na sytuację pacjentów z wyłonioną stomią. W obydwu tych sprawach prof. Wiącek zwrócił się do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego.
RPO otrzymał do konsultacji projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.
Refundacja, ale nie dla wszystkich
Według obecnych przepisów cewniki jednorazowe (hydrofilowe lub niepowlekane) są w pełni refundowane dla pacjentów do 18 roku życia. Dla starszych refundacja wynosi 70 procent. Wprowadzenie pełnej refundacji dla dzieci korzystających z cewników to m.in. efekt działań organizacji pozarządowych Integracji i Fundacji Spina.
Do 26 roku życia za darmo?
Zdaniem prof. Wiącka trzeba pójść o krok dalej i wprowadzić pełną refundację cewników dla osób do 26 roku życia. Rzecznik powołuję się przy tym na głos dr n. med. Piotra Gastoła, konsultanta krajowego w dziedzinie urologii dziecięcej.
Jak zauważa prof. Piotr Gastoł, chodzi o młodzież, która przechodzi z opieki medycyny pediatrycznej do medycyny dla dorosłych. Ten okres przejściowy jest z reguły szokiem dla pacjentów i rodziców. Muszą bowiem szukać nowego miejsca opieki medycznej (o co czasami bardzo trudno), zmieniają lekarza prowadzącego, zmienia się także finansowanie leczenia. Poprzez wydłużenie wieku, w którym przysługuje 0% dopłat do cewników, w znakomity sposób można ich wspomóc w tym przejściowym okresie życia.
Po 18 roku życia status się nie zmienia
Marcin Wiącek w pełni zgadza się z argumentacją, przemawiającą za zniesieniem opłaty dla tej grupy pacjentów i przedstawił wiceministrowi swoje uwagi z prośbą o uwzględnienie ich w toku procesu legislacyjnego.
- Status materialny młodzieży używającej jednorazowych cewników urologicznych (najczęściej są to dzieci, które urodziły się z rozszczepem kręgosłupa, czyli mają niepełnosprawności wynikające z wrodzonej wady rozwojowej) nie zmienia się po przekroczeniu 18. roku życia. Te osoby nadal się uczą, zwykle jeszcze nie pracują i są na utrzymaniu rodziców. Część z nich nie może podjąć pracy zarobkowej z powodu następstw wady wrodzonej – czytamy na stronie Biura Rzecznika.
Skargi stomików
Do Rzecznika dotarły też sygnały o zawartych w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia niekorzystnych rozwiązaniach wobec pacjentów stomijnych. Organizacje tych pacjentów wskazują, że dotychczas obowiązujące limity kwotowe refundacji oprzyrządowania stomijnego nie były podwyższane od 2003 r. Zmiana rozporządzenia w obecnym brzmieniu nie tylko nie doprowadzi do poprawy dostępności wyrobów medycznych, ale może spowodować jej ograniczenie.
Organizacje, w tym Fundacja STOMAlife zwracają uwagę na zawarte w rozporządzeniu rozwiązania ograniczające zakres zaopatrzenia w środki pielęgnacyjne oraz dotyczące systemu dopłat. Przedstawiciele pacjentow przekazali szczegółowe uwagi w tej sprawie resortowi w ramach procesu legislacyjnego.
- Wierzę, że uwagi te znajdą odpowiednie odzwierciedlenie w ostatecznym brzmieniu procedowanego rozporządzenia, czego wymaga moim zdaniem, realizacja konstytucyjnego obowiązku poszanowania i ochrony godności człowieka przez władze publiczne-podkreśla prof. Marcin Wiącek.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz