Pokaz filmu „Plemię” w kinie Iluzjon. Wydarzenie organizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego
18 września o godzinie 19:00, w kinie Iluzjon odbędzie się pokaz filmu „Plemię”, w reżyserii Mirosława Słaboszpyckiego. To wstrząsająca historia młodych ludzi, opowiedziana obrazem i językiem migowym, bez napisów, bez lektora.
„Plemię”
Akcja filmu rozgrywa się w Ukrainie, a kijowska placówka, w której żyją bohaterowie filmu jawi się jako zamknięte i pełne patologii środowisko. Jej uczniowie, z racji wyizolowania od reszty społeczeństwa, tworzą zamkniętą hierarchię, rządzoną prawem silniejszego. Dodatkowo używany przez nich język migowy staje się czymś na kształt więziennej grypsery – tajnym językiem, ułatwiającym dokonywanie przestępstw. Za pomocą świata osób niesłyszących film ukazuje problemy uniwersalne - poszukiwanie miłości, strach przed nieznanym, pragnienie spełnienia erotycznego, ambicje, plany i marzenia.
Opis filmu
Niesłyszący Sergij zaczyna naukę w szkole dla głuchoniemych. Przenosi się do internatu. W nowym miejscu musi odnaleźć swoje miejsce w hierarchii narzuconej przez organizację zwaną Plemieniem – szkolną sieć uwikłaną w działalność przestępczą i prostytucję. Chłopak przekonuje się na własnej skórze o bezwzględności zasad, którymi kierują się osoby w Plemieniu. Przemoc, napady, prostytucja - tak wygląda ich codzienność. Aby zostać przyjętym w poczet członków Plemienia, a tym samym awansować w społecznej hierarchii, trzeba wykazać się zdolnościami w łamaniu prawa. Biorąc udział w kilku udanych kradzieżach, Sergij zapracowuje na nową, lepszą pozycję – zostaje alfonsem. Ma teraz pod opieką dwie dziewczyny, obsługujące nocą kierowców ciężarówek. Szybko zakochuje się w jednej z nich. Problem polega jednak na tym, że jego wybranka jest także dziewczyną szefa. Mimo to, bohaterowie spotykają się potajemnie i zostają kochankami. Łamiąc w ten sposób kodeks Plemienia, stawiają się w sytuacji bez wyjścia.
„Wschód nieznany”
Pokaz filmu Plemię nawiązuje do cyklu Wschód nieznany, odbywającego się na Ninatece projektu, w ramach którego przybliżamy filmy pochodzące z krajów wschodnich.
Reżyser niezwykle dosadnie odmalowuje brutalny świat, używając do tego jedynie ciszy i języka migowego. Jego film wzbudził zachwyt krytyki, która już okrzyknęła go arcydziełem kina minimalistycznego. Ten nagrodzony na prestiżowym festiwalu w Cannes portret młodzieży pozbawionej pozytywnych wzorców zachowania nikogo nie pozostawi obojętnym.
- Oddanie hołdu kinu niememu było od dawna moim wielkim marzeniem. Chciałem zrobić film, który może być zrozumiały, chociaż nie pojawia się w nim ani jedno słowo. Nie chodziło mi o utrzymany w stylistyce europejskiego kina egzystencjalnego artystyczny obraz, w którym bohaterowie będą milczeć przez pół filmu. W niemym kinie aktorzy przecież wcale nie milczą. Ich słowa są aktywnie przekazywane przez ich język ciała. Mogli swobodnie wyrażać swoje emocje i uczucia, mimo że pozostawali niemi. Nie jest przecież przypadkiem, że większość gwiazd kina niemego wywodziła się z pantomimy. Właśnie dlatego zawsze zależało mi na nakręceniu filmu poświęconego osobom głuchym, w którym to, co mówią, nie jest wyrażone ani jako słowo, ani jako plansza z napisami – podsumował reżyser.
Pokaz filmu „Plemię”
Kino Iluzjon | 18.09.2022
reż. Mirosław Słaboszpycki, Ukraina, Holandia, 2014, 132 min, 16+
Wydarzenie hybrydowe:
Kino Iluzjon | 18.09.2022
18.09.2022 – 18.10.2022 |Dostępny online na bezpłatnym portalu VOD Ninateka.pl
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz