Tydzień Świadomości Dławicy Piersiowej w Polsce
W dniach 19 – 25 września w Polsce, z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, obchodzony jest Tydzień Świadomości Dławicy Piersiowej. Poważnego schorzenia kardiologicznego, które jest bezpośrednim skutkiem choroby niedokrwiennej serca.
Czym jest dławica piersiowa?
Dławica piersiowa to efekt choroby wieńcowej, do której dochodzi na skutek niezdrowego stylu życia, tj.:
- braku aktywności fizycznej,
- złego sposobu odżywiania się,
- przewlekłego stresu,
- narażenia na wdychanie dymu tytoniowego i konsekwencji tych sytuacji, czyli wysokiego ciśnienia tętniczego, za wysokiego stężenia cholesterolu, a także cukrzycy i otyłości.
W Polsce na dławicę piersiową choruje 1,5 mln ludzi. Warto podkreślić, że częściej pojawia się ona u osób w wieku podeszłym i częściej u osób z chorobami, które prowadzą do choroby wieńcowej czyli nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią, cukrzycą.
Rodzaje dławicy piersiowej:
Wyróżniamy dwa rodzaje dławicy piersiowej:
- niestabilna dławica piersiowa – przyczyną jest ostry zespół wieńcowy, inaczej określany jako stan przedzawałowy;
- stabilna dławica piersiowa – jest skutkiem przewlekłej niewydolności naczyń wieńcowych; rozpoznaje się ją, gdy objawy nie nasiliły się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.
Jakie są symptomy?
Objawami dławicy piersiowej mogą być bóle w klatce piersiowej (najczęściej o charakterze ucisku, pieczenia, ściskania, rozpierania), szczególnie występujące w czasie wysiłku fizycznego lub zdenerwowania, a także uczucie ciężaru lub „ciasnoty” w klatce piersiowej. Częściej występują w okresach wzmożonego napięcia, spowodowanego np. sytuacją rodzinną lub zawodową. Wielu pacjentów nie odczuwa typowego bólu w klatce piersiowej i może skarżyć się na: duszność, nadmierną potliwość, skrajne zmęczenie, uczucie niestrawności lub dyskomfort w górnej części brzucha. To często przyczynia się do błędnej interpretacji objawów oraz komplikuje i opóźnia postawienie właściwej diagnozy.
Dławica piersiowa – leczenie
Leczenie dławicy piersiowej (terapia farmakologiczna) ma na celu zmniejszenie nasilenia objawów choroby i podniesienie jakości życia pacjentów oraz zapobieganie incydentom sercowo-naczyniowym. Leczenie polega na zahamowaniu zmian w okolicy naczyń wieńcowych i nie dopuszczaniu do sytuacji, w której dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego. Istotną rolę wspomagającą w terapii dławicy piersiowej odgrywa profilaktyka.
- W większości przypadków objawy dławicy piersiowej można opanować, co powinno znacząco poprawić jakość życia chorego. Niestety choroba wieńcowa i miażdżyca, która za nią stoi, pozostają. Dbając o sobie i stosując się do zaleceń lekarza można jednak z nią normalnie żyć, dlatego warto się leczyć – przekonuje prof. Piotr Jankowski z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Warszawie, koordynator merytoryczny w Polsce międzynarodowej kampanii „Poznaj swoją dławicę".
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz