„(Po)łączą nas góry!”: w Świdnicy odbędzie się forum eksperckie pierwszej Ogólnopolskiej Sieci Turystyki Wytchnieniowej
26 września w świdnickim Centrum Organizacji Pozarządowych odbędzie się „Forum Eksperckie Aktywnego Wytchnienia” pod honorowym patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. To pionierskie działanie zainicjowane przez dolnośląską Fundację Ładne Historie organizowane w ramach budowania ogólnopolskiej sieci relacji i wymiany doświadczeń w obszarze turystyki m.in. dla osób z niepełnosprawnościami.
Turystyka górska
Pomysł wyrasta z projektu „Łączą nas góry”, dzięki któremu od ponad 3 lat osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi i fizycznymi wraz z opiekunami biorą udział w wycieczkach górskich po Sudetach. „(Po)łączą nas góry!” to innowacyjny projekt mający na celu rozwijanie aktywności w obszarach turystyki górskiej, dedykowanej dla osób z niepełnosprawnościami.
Dostępne trasy?
Tylko w tym sezonie przetestowano ponad 15 tras w Sudetach pod kątem ich dostępności. Wszystko po to, by osoby z niepełnosprawnościami mogły bezproblemowo korzystać z aktywnej formy rehabilitacji i rekreacji, wspólnie zdobywając górskie szczyty, często po raz pierwszy w życiu. Kolejnym celem jest rozwijanie założeń opieki wytchnieniowej dla osób niesamodzielnych, tak, by odciążyć w codziennych obowiązkach ich opiekunów.
Kluczowa wycieczka z przedstawicielami POT
Jednym z kluczowych momentów tworzenia sieci współpracy była wycieczka w ramach projektu „Łączą nas góry”, w której wzięli udział przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, Zarządu Głównego PTTK oraz reprezentacje fundacji i stowarzyszeń trzeciego sektora.
- Spotkanie podczas wycieczki było ważnym krokiem do zbudowania przestrzeni, w której można kontynuować aktywny dialog – mówi Maria Zięba, prezeska Fundacji Ładne Historie.
Program wydarzeń
26 września w Świdnicy najważniejsze organizacje i instytucje z całej Polski spotkają się, by zaplanować wspólne przedsięwzięcia na rzecz turystyki społecznej i wytchnieniowej. Więcej informacji
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz