Jak przystosować mieszkanie dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim?
Jak zorganizować przestrzeń w ciasnej kuchni, żeby osoba na wózku mogła bezpiecznie gotować? Jakie rozwiązania zastosować w łazience, przedpokoju czy sypialni, aby osoba na wózku mogła poruszać się tutaj swobodnie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdują się w wideo poradniku, który powstał w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ w ramach projektu „Dostępność Podaj Dalej".
Wideoporadnik dotyczący przystosowania mieszkania
Wideo poradnik składa się z pięciu filmów przedstawiających dostępność przestrzeni mieszkalnej dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu:
- przestrzeń wejściowa do mieszkania;
- łazienka dla osób z niepełnosprawnością ruchową;
- sypialnia;
- kuchnia i jadalnia;
- przestrzeń mieszkalna (tutaj pokazaliśmy rozwiązania, które w większości zostały zrobione samodzielnie. Są też takie, które można kupić, a naszym zdaniem warto było o nich wspomnieć).
Gdzie można znaleźć filmiki? Skąd pomysł na stworzenie takiego wideoporadnika?
Filmy dostępne są na kanale YouTube Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ
- Pomysł na przygotowanie takiego wideo poradnika zrodził się w naszych głowach już jakiś czas temu. To odpowiedź na potrzeby rodzin osób, które uległy wypadkom i nie wiedzą jak urządzić mieszkanie, żeby było w pełni funkcjonalne, kiedy wypadkowicz wróci ze szpitala do domu. – podkreśla Maciej Wiatrowski, koordynator projektu.
Potrzeby zostały zebrane podczas spotkania dużej grupy osób z różnymi niepełnosprawnościami narządu ruchu. Następnie powstały scenariusze filmów, które zostały przetestowane i uzupełnione przez kolejną grupę osób z niepełnosprawnością. W ten sposób powstała pełna lista potrzeb i na jej podstawie powstał materiał wideo.
Dzięki wskazówkom zawartym w filmach osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zobaczą, w jaki sposób mogą urządzić swoje mieszkanie i z jakich konkretnych rozwiązań skorzystać, żeby stało się dla nich dostępne. To również świetny materiał dla projektantów wnętrz, którzy będą realizować projekty dostępnych mieszkań.
* * *
Projekt „Dostępność Podaj Dalej” został przeprowadzony przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka Podaj dalej w ramach Projektu „Inkubator Innowacji Społecznych Generator Dostępności” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz