Wrocławski koncert w Dniu Białej Laski
Święto osób niewidomych obchodzone jest każdego roku 15 października. We Wrocławiu po raz kolejny zorganizował je oddział dolnośląski Polskiego Związku Niewidomych we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Podczas Międzynarodowego Dnia Białej Laski, zgrabnie i z dowcipem prowadzonego przez Leszka Kopcia, niewidomego artystę, i Katarzynę Kaczorowską, dziennikarkę Gazety Wrocławskiej, mówiono o potrzebach osób słabowidzących i niedowidzących, wystąpili także twórcy związani ze Stowarzyszeniem Widnokrąg i wielka gwiazda polskiej sceny muzycznej – Stanisław Sojka.
- Chcemy dziś zaznaczać, jakie mamy potrzeby i cieszę się, że jest z nami wielu przyjaciół, osób z różnych stowarzyszeń. Mam nadzieję na wspólny dobry czas – rozpoczynał koncert z udziałem osób niewidomych i niedowidzących „My także możemy być aktywni” Marian Kusaj, prezes oddziału regionalnego PZN.
Reprezentująca władze województwa Bogusława Kulińska, wicedyrektor Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, podkreślała wyjątkowość tego wydarzenia.
– Sztuka nie dzieli się na tę dla zdrowych i niepełnosprawnych. Jest jedna. Podczas takich wydarzeń tym bardziej to widać – mówiła.
– Na panią dyrektor zawsze można liczyć i zawsze z uśmiechem – dodał Leszek Kopeć.
Krawężnik, czyli kompromis
Prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza, podczas uroczystości reprezentował Bartłomiej Skrzyński, rzecznik Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych.
– Bartek jest naszym wsparciem w mieście o każdej porze dnia i nocy, a co ważne, konsultuje wszystkie miejskie przedsięwzięcia z osobami niewidomymi – zapowiadał popularnego „Skrzynię” Leszek Kopeć.
Bartłomiej Skrzyński podkreślał, że od lat w polityce miejskiej uwzględniane są osoby z różną niepełnosprawnością, w tym osoby niewidome.
– Każdy ma różne potrzeby, co obrazuje przykład krawężnika. Jeśli będzie płasko, w-skersom będzie super, ale osoba niewidoma nie dostrzeże, gdzie kończy się chodnik, a zaczyna jezdnia, stąd potrzeba kompromisów. Staramy się, udoskonalając przestrzenie bez barier, wspierać osoby niewidome, miniaturyzując różne obiekty i opisując je alfabetem Braille’a - miesiąc temu Stadion Wrocław - wydając przewodnik po wrocławskiej Starówce dla osób niewidomych czy niedowidzącyh, wspierając remont „domu” PZN czy w końcu realizując audiodeskrypcję kinową, teatralną i sportową – opowiadał Bartłomiej Skrzyński.
Pomiędzy kolejnymi występami opowiadano o potrzebach osób niewidomych. Uroczystości wzbogacili przedstawiciele programu „Pomocni Niewidomym”, organizując koncert Stanisława Sojki.
W kuluarach prezentowane były pomoce dla osób niewidomych i niedowidzących. Koncert muzyczny z udziałem osób niewidomych i niedowidzących odbył się w ramach projektu „My także możemy być aktywni”, który został dofinansowany przez Województwo Dolnośląskie ze środków PFRON.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz