Zakończyły się II Międzynarodowe Zawody „PolskaBoccia 2014”
W II Międzynarodowych Zawodach Bocci „PolskaBOCCIA’2014”, które zostały rozegrane 10-11 października 2014 r. w Centrum Kultury Fizycznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, reprezentanci Polski nie zajęli czołowych pozycji, ale z zawodów na zawody widać postępy naszych zawodników.
Poza polską reprezentacją narodową, w Poznaniu wystartowali też zawodnicy z Anglii, Chorwacji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Niemiec, Norwegii, Rosji i ze Słowenii. Zawody zostały objęte patronatem honorowym Marka Woźniaka - Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Na piątkową uroczystość otwarcia, uświetnioną występem Integracyjnego Klubu Tańców Polskich pod kierownictwem Jadwigi Banaś, przybyło wiele osobistości, m.in: nagrodzony brawami nestor Polskiej Boccii - Witold Maciejewski - przed 20 laty pierwszy trener tej dyscypliny w Polsce. Nie zabrakło dziennikarzy, m.in. Telewizji Poznań (Wiadomości Sportowe i Teleskop), Radia Merkury, Gazety Wyborczej, Filantropa. Organizacja „PolskiejBOCCI2014” była możliwa dzięki wsparciu finansowemu, którego udzielił samorząd województwa wielkopolskiego i miasto Poznań.
Występ Integracyjnego Klubu Tańców Polskich pod kierownictwem Jadwigi Banaś zainaugurował zawody, fot. organizatorzy
Klasy startowe
Boccia jest dyscypliną paraolimpijską. Aby umożliwić rywalizację zawodnikom o podobnych możliwościach ruchowych, wydzielone zostały cztery klasy startowe:
- BC1 - zawodnicy mogący korzystać z pomocy asystenta, ale tylko do czynności takich, jak stabilizacja wózka lub podanie bili. Asystent musi znajdować się poza polem rzutowym zawodnika.
- BC2 - zawodnicy mogący samodzielnie wyrzucić bilę na boisko, gracze nie mogą korzystać z pomocy asystenta, ani ze sprzętu wspomagającego.
- BC3 - zawodnicy korzystający z urządzeń wspomagających (np. tzw. rynny), gracze potrzebujący pomocy asystenta aby wykonać akcję rzutową. Asystent musi być odwrócony tyłem do boiska.
- BC4 - zawodnicy z ciężką czterokończynową niepełnosprawnością ruchową pochodzenia pozamózgowego, połączoną ze słabą kontrolą tułowia - zawodnicy tej klasy nie mogą korzystać z pomocy asystenta.
Zawodnik startujący w klasie BC3, fot. organizatorzy
Wyniki Polaków
Zawody rozgrywane były indywidualnie oraz w parach. W grach indywidualnych najlepszy wynik osiągnęła Marta Wesołek (Poznań) w kategorii BC2, która zajęła 3. miejsce oraz Konrad Lipowski (Warszawa) w kategoria BC2, który zajął 4. miejsce. W kategorii BC3 Bartek Nowosadowski (Zamość) i Tomek Niparko (Zielona Góra) uplasowali się na 5-7 pozycji.
Robert Skwaryło (Zamość) startował w BC1 jako nowicjusz, przegrywał jednak nieznacznie. Jeśli systematyczne trenowanie będzie sprawiało mu przyjemność, to możemy mieć w przyszłości dużą radość z jego gry.
Trzeba mieć świadomość, że na rezultaty Polaków miała wpływ absencja dwóch czołowych polskich zawodników BC2 (Urbański, Barszczyk), którzy niedawno reprezentowali Polskę w Pekinie na Mistrzostwach Świata. Wobec dość ubogiego kalendarza startów w Europie, trenerzy dali szansę na konfrontację międzynarodową w Poznaniu innym zawodnikom.
Reprezentanci Polski nie zajęli czołowych pozycji, ale z zawodów na zawody widać postępy naszych zawodników, fot. organizatorzy
Polska boccia rozwija się niezwykle dynamicznie. Nasi zawodnicy nie odegrali czołowych ról w poznańskim sportowym teatrze, ale w konfrontacji z zawodnikami, którzy boccię uprawiają kilkanaście lat, widoczny jest postęp zarówno w taktyce, jak i w poszczególnych elementach gry. To cieszy, ponieważ jest jeszcze realna szansa, aby Polak uzyskał kwalifikację na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio w 2016 roku.
Wyniki zawodów:
BC1 indywidualnie
- Caroline Robinson (Anglia)
- Nikita Kuznetsov (Rosja)
- Emma Goodchild (Anglia)
- Regina Gratz (Niemcy)
BC2 indywidualnie
- Natalie Finkšt (Słowenia)
- Femtegjeld Roar (Norwegia)
- Marta Wesołek (Polska)
- Kondrad Lipowski (Polska)
BC3 indywidualnie
- Aleksandr Legostaev (Rosja)
- Wilhelmsen Elisabeth (Norwegia)
- Andreas Welzel (Niemcy)
- Thomas Knoth (Niemcy)
BC4 indywidualnie
- Vasile Agache (Hiszpania)
- Željko Jarić Pavičić (Chorwacja)
- Harry Thompson (Anglia)
- Melisa Osmanović (Chorwacja)
Pary BC3
- Maxim Vasilyev, Aleksandr Legostaev (Rosja)
- Thomas Knoth, Andreas Welzel (Niemcy)
- Lewis Fisher, Ben Curry (Anglia)
- Friederike Beck, Petra Benharkat (Niemcy)
Pary BC4
- Joshua Wilkins, Harry Thompson (Anglia)
- Vasile Agache, Jakob Škantelj (Hiszpania, Słowenia)
- Željko Jarić Pavičić, Melisa Osmanović (Chorwacja)
- Robert Dąbrowski, Marek Bogaczyk (Polska)
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz