ZUS wypłaci jednorazowe świadczenia w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze
- Płatnicy składek z określonych branż, którzy odnotowali niższe o co najmniej 50 procent przychody w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze, mogą wystąpić o jednorazowe świadczenie pieniężne. Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Świadczenie wyniesie 3010 złotych za każdego ubezpieczonego i będzie nieopodatkowane – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Wsparcie dla przedsiębiorców
Wsparcie przewidziane w ustawie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców prowadzących nad Odrą działalność między innymi w zakresie turystyki, noclegu, gastronomii, rybołówstwa, kultury, rozrywki, sportu i rekreacji. Wielu z nich znalazło się w trudnej sytuacji finansowej z uwagi na odwoływane rezerwacje, brak turystów.
- Udzielenie tego kolejnego kryzysowego wsparcia powierzono Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Jak zwykle będzie to pomoc szybka i skuteczna, między innymi dzięki doświadczeniu nabytemu w okresie pandemii, wdrażania nowoczesnych świadczeń dla rodzin z ZUS i napływu uchodźców z Ukrainy – dodaje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Zasady ustalania prawa i wypłaty jednorazowego świadczenia pieniężnego płatnikom składek z określonych branż określa podpisana 29 września br. przez prezydenta ustawa - o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze.
Uprawnione podmioty
Szczegółowy krąg uprawnionych podmiotów wynika z rozporządzenia Rady Ministrów wydanego na podstawie ustawy. Akt wykonawczy wskazuje kody PKD, którymi musi być oznaczona przeważająca działalność, powiaty, na obszarze których działalność była prowadzona oraz miesiąc, za który będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie.
Możliwość ta dotyczy płatników, którzy prowadzili swoją działalność na terenie powiatów przez które przepływa Odra lub w jej pobliżu. W województwie opolskim dotyczy to powiatów brzeskego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, opolskiego i stolicy województwa, miasta Opola. Na pewno o pomoc będą mogli ubiegać się płatnicy składek z branż najbardziej dotkniętych sytuacją ekologiczną na Odrze. Będą to podmioty operujące na terenach, przez które przepływa Odra.
Jakie trzeba spełnić warunki?
Jest także kilka warunków ogólnych, które trzeba będzie spełnić, takich jak prowadzenie działalności na określony dzień (1 lipca), termin zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych (do 31 lipca), data obowiązku opłacania składek (nie późniejsza niż 1 lipca 2022 r.), zgłoszenie co najmniej jednej osoby do ubezpieczeń (i utrzymanie tego ubezpieczenia). Aby uzyskać pomoc, konieczne będzie przede wszystkim wykazanie niższego przychodu w sierpniu 2022 r. o co najmniej 50 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w lipcu 2022 r., czerwcu 2022 r. albo sierpniu 2021 r. Jednorazowe świadczenie (za sierpień 2022 r.) będzie przysługiwało w kwocie 3010 zł za każdego ubezpieczonego spełniającego warunki ustawowe. Od świadczenia nie będzie pobierany podatek dochodowy od osób fizycznych ani składka na ubezpieczenie zdrowotne. Nie będzie ono także podlegało potrąceniom i egzekucji. Świadczenie będzie stanowiło tzw. pomoc de minimis.
Wniosek tylko poprzez PUE
Wnioski o symbolu (ZUS RJS) można składać tylko w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, a wypłata będzie realizowana na rachunek bankowy płatnika składek. Świadczenie będzie przyznawane niezwłocznie, po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności mającej wpływ na prawo do świadczenia lub jego wysokość.
Informacja o wypłaconej kwocie jednorazowego świadczenia, zestawienie ubezpieczonych, którzy zostali uwzględnieni przy ustalaniu kwoty świadczenia oraz zaświadczenie o wysokości udzielonej pomocy publicznej będą zamieszczane na PUE ZUS
Komentarze
-
jordan 1
16.01.2023, 15:40 -
golden goose
02.01.2023, 13:01
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz