Mieszkanie dla absolwenta? Teraz możesz otrzymać dofinansowanie do najmu
Gdańszczanki i gdańszczanie z niepełnosprawnością - absolwenci szkół - mogą otrzymać dofinansowanie najmu mieszkania lub domu jednorodzinnego. Do skorzystania z tego wsparcia zachęca osoby uprawnione oraz spełniające określone kryteria, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
Co to jest za program i dla kogo pomoc?
Gdański MOPR przystąpił do realizacji programu: „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Jest on dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Beneficjentem wsparcia może być osoba z niepełnosprawnością, która spełnia poniższe warunki:
- posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (a w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu słuchu, także w stopniu umiarkowanym) lub orzeczenie traktowane na równi z tym o znacznym stopniu niepełnosprawności (a w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu słuchu również na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu),
- posiada status absolwenta szkoły podstawowej, ponadpodstawowej (wszystkich typów szkół) lub wyższej, uzyskany w okresie 36 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku,
- ma pełną zdolność do czynności prawnych,
- złoży oświadczenie o braku możliwości zamieszkania w miejscowości realizowania aktywności zawodowej,
- złoży oświadczenie o poszukiwaniu zatrudnienia lub o podjętej pracy.
Dofinansowanie może być udzielone na lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny wynajmowany przez osobę z niepełnosprawnością samodzielnie lub wspólnie z innymi osobami fizycznymi na cele mieszkaniowe, pod warunkiem, że na każdego najemcę przypada nie mniej niż 20 m2 pow. użytkowej. Pomoc jest świadczona maksymalnie na 36 miesięcy.
Złóż wniosek elektronicznie
Składanie wniosków do gdańskiego MOPR odbywa się wyłącznie elektronicznie, przez teletransmisję danych w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW). Można to zrobić samodzielnie lub przy wsparciu MOPR w Gdańsku, aż do 31 grudnia 2023 roku. Pełną informacją służą zainteresowanym specjaliści Wydziału Rehabilitacji Społecznej, pod numerem tel.: 58 320 53 42 (w godzinach pracy Ośrodka). Szczegółowe wiadomości o programie są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej MOPR oraz na stronie internetowej PFRON.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz