Przedsiębiorstwa społeczne nagrodzone
„Po pierwsze, trzeba chcieć. Po drugie, trzeba umieć. Po trzecie, nie trzeba się bać. Po czwarte, trzeba się porozumieć” - to słowa Jacka Kuronia, będące mottem organizowanego już po raz czwarty przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku. Nagradzane są w nim firmy i organizacje łączące biznes z działaniami prospołecznymi. W tym roku jury konkursu doceniło organizacje zatrudniające osoby z niepełnosprawnościami.
Stowarzyszenia, spółdzielnie, zakłady aktywności zawodowej – rozwój różnych form ekonomii społecznej w ostatnich latach jest faktem. Zdaniem licznych ekspertów, jest to świetny sposób na aktywizację zawodową osób z grup zagrożonych wykluczeniem. 21 października 2014 r. najbardziej wyróżniające się inicjatywy zostały nagrodzone podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim.
- To jest niezwykle cenne pokazywać, jak może funkcjonować społeczeństwo obywatelskie, jak oddolne inicjatywy mogą się pięknie rozwijać – mówiła do laureatów Małżonka Prezydenta RP, Anna Komorowska, która objęła konkurs honorowym patronatem.
Anna Komorowska wraz z laureatami konkursu, fot. Mateusz Różański.
Nagrody za aktywizację
Nagrody przyznawano w dwóch głównych kategoriach: „Pomysł na rozwój” i „Przedsiębiorstwo społeczne roku”. W tej pierwszej zwycięzcą została Spółdzielnia Socjalna „Wyspa Przygód” z Mielca, zajmująca się świadczeniem różnorodnych usług dla rodziców i dzieci (są to m.in. całoroczna sala zabaw dla dzieci, awaryjne pogotowie „Niania potrzebna natychmiast!”), a także organizująca bezpłatne szkolenia dla bezrobotnych.
O tym, jak ważną rolę w polskiej przedsiębiorczości społecznej odgrywają osoby z niepełnosprawnością, świadczy przyznanie nagrody głównej w kategorii „Przedsiębiorstwo Społeczne Roku” Spółdzielni Socjalnej OPOKA, która prowadzi m.in. punkt gastronomiczny w Kluczach. Spółdzielnia zatrudnia około 50 osób (głównie z niepełnosprawnością). Spółdzielnia otrzymała nagrodę w wysokości 25 tys. zł, ufundowaną przez Fundację Credit Cooperatif.
Nagrodę Specjalną Rady Konkursu otrzymało inne przedsiębiorstwo zatrudniające osoby z niepełnosprawnością - Fundacja „Praca dla Niewidomych” ze Stanisławowa, prowadząca Rolniczy Zakład Aktywności Zawodowej. Fundacja od 10 lat oferuje usługi cateringowe oraz sprzedaje produkty z własnych upraw ekologicznych.
Wytrwałość w dążeniach
Międzynarodowa grupa konsultingowa PwC, będąca jednym z partnerów konkursu, ufundowała również nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł. Za wyjątkową wytrwałość w dążeniu do realizacji celów społecznych otrzymało ją Stowarzyszenie Rodzin Zdrowie Psychiczne „U Pana Cogito”, które prowadzi zakład aktywności zawodowej „U Pana Cogito” Pensjonat i Restauracja, zatrudniając osoby chorujące psychicznie.
W tegorocznej edycji nagrodę publiczności zdobyła Arte Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna z Bielawy, a nagrodę przyznawaną przez laureatów poprzednich konkursów - wielobranżowa spółdzielnia socjalna Panato z Wrocławia.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz