Muzeobranie 29 – 30 września 2007 r.
Już po raz czwarty Małopolski Instytut Kultury oraz osiem muzeów w regionie zapraszają do udziału w projekcie Muzeobranie. Muzeobranie to specjalny program, który pozwala poznać na nowo karty historii i kulturę Małopolski.
W Muzeobraniu można uczestniczyć na wiele sposobów: samodzielnie zwiedzać muzea ze specjalnie przygotowanym przewodnikiem, wziąć udział w warsztatach, oprowadzaniach, pokazach – ciekawych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Dla przykładu: w Izbie Regionalnej Ziemi Andrychowskiej w Andrychowie będzie można wdrożyć się w techniki tkackie i poznać niezwykłą historię tamtejszych chłopów, którzy w XVIII wyprawiali się z płótnem do Amsterdamu, Wenecji, Lizbony, aż po Turcję!
W Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu będzie można skomponować samodzielnie zapach (Dom z basztą – najstarsza apteka na Podkarpaciu), wykonać witraż (Kromerówka), poznać bieckie inspiracje Wyspiańskiego.
W Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce będzie można poprowadzić parowóz i zagrać w grę „Zaginiony zawiadowca”.
Dojazd z parkingu oraz teren ekspozycji plenerowej wyłożony jest betonowymi płytami. Dla osób na wózkach dostępna jest ekspozycja plenerowa oraz ścieżka techniczna. Przy zwiedzaniu tej ostatniej konieczna jest ostrożność z powodu nierównej nawierzchni. Dostępne są też (z zachowaniem ostrożności) miejsca, gdzie urządzono pokazy oporządzania lokomotyw. Toaleta dla niepełnosprawnych usytuowana jest przy wewnętrznym parkingu.
W Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach będzie można poznać sekrety ula i historię odkryć pszczelarskich, zrobić świecę z pszczelego wosku, upiec piernik.
Miejsca dostępne dla osób na wózkach (bez pomocy):
- Bartna Chata (warsztaty "Gdzie pieprz łączy się z
miodem, czyli o wypieku piernika"; możliwość zjedzenia obiadu,
zamówienia kawy, herbaty itp.)
- Plenerowa Kolekcja Uli. Usytuowana powyżej drogi dojazdowej, w
ogródku. Dojazd od strony bramy (nie furtki). Same ule są
rozstawione w ogródku na trawie.
Miejsca dostępne dla osób na wózkach, gdzie wskazana
jest pomoc:
- wystawa ''Skrety Ula" - przejazd przez łąkę do chaty mieszczącej
wystawę; schodki i próg przy wejściu
- wystawa "Ul i cywilizacja" - przejazd przez łąkę do chaty
mieszczącej wystawę; schody i próg przy wejściu, próg wewnątrz
chaty
Muzeum Pszczelarstwa zaprasza na wszystkie warsztaty, aczkolwiek przy trzech z czterech propozycji będzie potrzebna pomoc osób trzecich (np. przejazd przez łąkę w Muzeum).
Gospodarze chętnie zapewnią pomoc indywidualnym osobom na
wózkach bez wcześniejszej zapowiedzi przyjazdu. Jednak w wypadku
grup zorganizowanych organizatorzy proszą o wcześniejszy kontakt
pod numerem telefonu 018 445 18 82.
Toalety przystosowane dla niepełnosprawnych:
- za Miodową Spiżarnią (górny parking)
- w Bartnej Chacie (dolny parking)
W Szczucinie - Wydział Historii Drogownictwa oraz Fundacja Ochrony Zabytków Drogownictwa - można będzie dowiedzieć się wszystkiego o drogach, obsłużyć kafar i ceglarkę, zbudować ścieżkę ogrodową.
Cały obiekt - zarówno ekspozycja plenerowa jak i budynek - są w pełni przystosowane dla osób na wózkach. Możliwość uczestnictwa we wszystkich warsztatach Muzeobrania.
W Muzeum Miejskim w Wadowicach będzie można doświadczyć spotkania z abstrakcją (malarstwo Karola Pustelnika, związanego z Wadowicami członka Grupy Krakowskiej), a w okolicy, przy dworku Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Dolnym, przeżyć własną przygodę malarską podczas pleneru.
W Zalipiu będzie można poznać techniki malarstwa ludowego, a gospodynie malowanych chat uraczą poczęstunkiem.
W Zubrzycy - Orawski Park Etnograficzny - będzie można nauczyć się orawskich piosenek, kompozycji z ziół, a także orawskich wypieków.
Parking blisko głównego wejścia, do którego prowadzi ścieżka wykładana kamiennymi płytami. Najwygodniej dojechać wózkiem po szosie asfaltowej (60 m).
Na terenie skansenu ścieżki wykładane są kamieniami. Wzdłuż ścieżek są wygodne przejazdy po nisko skoszonej trawie. W dwóch budynkach (dwór Moniaków i chata tkacza) zamontowano podjazdy dla wózków. Wewnątrz wysokie progi, ale przejezdne dla wózka. Pozostałe chałupy nie posiadają podjazdów, jednak po wcześniejszym zgłoszeniu przyjazdu osoba na wózku może liczyć na pomoc pracowników skansenu.
Warsztaty odbywające się w czasie Muzeobrania będą rozmieszczone w różnych chałupach (patrz mapka dostępna na miejscu) - konieczna będzie pomoc przy wjeździe do budynków.
Na terenie skansenu, przy wejściu głównym, zainstalowano toaletę dla niepełnosprawnych ruchowo.
Muzeobranie - to interesująca przygoda z Małopolską. Już teraz można ją sobie zaprogramować!
Pełny program: www.muzeobranie.pl.
Infolinia: 012 423 35 55 - czynna od 21
września 2007 r.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz