Łódzkie: cztery nowe hospicja domowe i więcej łóżek hospicyjnych
- NFZ podpisał kontrakt z nowym stacjonarnym hospicjum Niepublicznym Zakładem Opieki Paliatywnej przy Stowarzyszeniu Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu, które będzie opiekowało się mieszkańcami regionu – poinformowała rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder.
Hospicja i oddziały medycyny paliatywnej
Tym samym od listopada w Łódzkiem do dyspozycji chorych będzie 12 hospicjów i oddziałów medycyny paliatywnej, a w nich 231 łóżek. W placówkach tych chory może liczyć na opiekę lekarzy i pielęgniarek, ale też psychologa i rehabilitanta, leczenie farmakologiczne bólu i innych objawów somatycznych. Ma także dostęp do wszystkich badań i zleconych przez medyka z hospicjum wyrobów medycznych. Hospicjum prowadzi opiekę wyręczającą do 10 dni, gdy bliscy nie są w stanie jej zapewnić lub chcą odpocząć. Opiekunom pacjenta oferują też profesjonalną konsultację psychologiczną.
Hospicja domowe
W listopadzie wzrośnie również liczba dostępnych usług w hospicjach domowych na terenie regionu – umowy z NFZ podpisały bowiem nowe podmioty: Bonifraterskie Centrum Medyczne w miejscowości Golesze Duże, Family-Med. NZOZ w Karnkowie i w Bielawach, a także NZOZ Przychodnia Rodzinna DOM-MED w Jelni.
Hospicja domowe obejmują opieką tych chorych, których stan zdrowia, warunki zamieszkania i zaangażowanie bliskich, pozwalają na pobyt w domu. Chory otrzymuje pomoc i wsparcie lekarza, pielęgniarki, psychologa i fizjoterapeuty. Wizyty pielęgniarskie odbywają się co najmniej dwa razy w tygodniu, a lekarskie co najmniej dwa razy w miesiącu. Zależnie od potrzeb mogą odbywać się częściej, pacjent ma zapewniony dostęp do tej pomocy całodobowo, siedem dni w tygodniu. Wizyty pozostałego personelu ustala indywidualnie lekarz w porozumieniu z chorym i opiekunami.
Od listopada w woj. łódzkim będą łącznie 32 hospicja domowe dla dorosłych i 2 hospicja domowe dla dzieci. W tym roku liczba łóżek hospicyjnych zwiększyła się o 93, a liczba chorych objętych opieką hospicyjną w porównaniu z rokiem 2021 wzrosła o 40 proc.
Paliatywna opieka stacjonarna
- Minimalna liczba łóżek w paliatywnej opiece stacjonarnej, zalecana przez Europejskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, wynosi od 80 do 100 łóżek na milion mieszkańców. Wskaźnik ten w Łódzkiem wynosi 96 łóżek na milion mieszkańców – podkreślił dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński.
W ubiegłym roku na świadczenia w hospicjach stacjonarnych przeznaczono ponad 13 mln zł. Opieką objęto 1499 chorych. W tym roku tylko od stycznia do maja przyjęto 818 osób, co oznacza wzrost w stosunku do porównywalnego okresu w 2021 r. o 40 proc. W hospicjum stacjonarnym w 2021 r. przebywało 18 dzieci. Zdecydowana większość osób objętych tego typu opieką – ok. 75 proc. to osoby po 65 roku życia.
Jak wyliczył łódzki NFZ, w 2021 r. średnia długość pobytu pacjenta w placówkach opieki paliatywnej wyniosła 34 dni. Zdarzają się jednak także pobyty powyżej roku, które przede wszystkim dotyczą dzieci. W ich przypadku średni czas spędzony w hospicjum wyniósł 815 dni. Zdecydowana większość, 93 proc. pacjentów medycyny paliatywnej, miał rozpoznanie nowotworowe.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Podanie ma znaczenie”
- Karta parkingowa. Czy przysługuje tylko kierowcom z niepełnosprawnością?
- Paralimpijczycy wspierają WOŚP! Teraz i Ty możesz zdobyć złoty medal igrzysk w Paryżu!
- Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z komfortki, czyli przewijaka dla osoby dorosłej
- Co może zmienić podpisanie protokołu fakultatywnego?
Dodaj komentarz