Refundacja składek mniej restrykcyjna
Osoby z niepełnosprawnością prowadzące działalność gospodarczą, rolnicy z niepełnosprawnością lub ci z nich, którzy opłacają składki za niepełnosprawnego domownika, a także pracodawcy osób z niepełnosprawnością mogliby ubiegać się o refundację składek na ubezpieczenie społeczne pod warunkiem opłacenia ich w całości do 14 dni. Tak zakłada projekt nowelizacji Ustawy o rehabilitacji, nad którym dyskutowano 22 października 2014 r. podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy.
Jest to senacki projekt, którego celem jest wprowadzenie mniej restrykcyjnego zapisu, gdyż obecnie nawet minimalne opóźnienie w opłacie składek uniemożliwia otrzymanie ich refundacji z PFRON. Równolegle członkowie podkomisji dyskutowali nad podobnym poselskim projektem, który zakłada możliwość otwartego terminu opóźnienia we wpłacania składek, a nie jak przewiduje projekt senacki – do 14 dni.
– Nierówne traktowanie polega na tym, że pracodawca, który się spóźni z opłaceniem składek, płaci odsetki za zwłokę. Chcemy tego samego. Musimy brać pod uwagę, że jest to szczególny pracodawca, który został pokrzywdzony przez los i zależy mu na refundacji, więc każdy rozsądny człowiek będzie o to dbał. A jeśli dużo się spóźni, zapłaci karę: odsetki – argumentowała przedstawicielka poselskiego projektu prof. Józefa Hrynkiewicz (PiS).
35 tys. osób z refundacją
Obecnie obowiązujący przepis jest zbyt restrykcyjny w kontekście uprawnień pracodawców, korzystających z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością. W ich przypadku koszty płacy, a więc także obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne, poniesione z opóźnieniem dłuższym niż dwa tygodnie, nie powodują utraty uprawnienia do dofinansowania do wynagrodzenia pracownika z orzeczeniem.
Alina Wojtowicz-Pomierna, zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON), podkreśliła, że Rada Ministrów nie zgodziła się na tak otwartą propozycję, zawartą w projekcie poselskim, natomiast przychylna jest projektowi senackiemu.
– Co do celu regulacji nie ma żadnych wątpliwości – chcemy wyjść naprzeciw osobom z niepełnosprawnością, ale otwarty termin może spowodować, że Fundusz będzie musiał opłacić należność główną plus odsetki – zwróciła uwagę przedstawicielka BON. – Obecnie miesięcznie z refundacji składek korzysta 35 tys. osób – dodała.
Za tym rozwiązaniem opowiedziała się także Anna Dukat, ekspert BCC ds. osób z niepełnosprawnością, sama posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Zwróciła uwagę, że osoby z niepełnosprawnością, które decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej, wiedzą, jak zarządzać finansami, więc wprowadzenie dwutygodniowej możliwości spóźnienia z opłaceniem składek jest wystarczające.
Podkomisja stała ds. rynku pracy wróci jeszcze do rozpoczętej w środę dyskusji.
Komentarz