Uprawnienia na poczcie
Na podstawie Ustawy Prawo pocztowe bezpłatna usługa doręczenia listów, paczek i przekazów bezpośrednio do domu przysługuje osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności, przy czym do tego typu usług mają prawo tylko osoby: korzystające z wózka inwalidzkiego, niewidome, ociemniałe.
AKTUALIZACJA: 24.05.2019
Listonosz powinien także przyjąć od takiej osoby zwykły, opłacony list i wrzucić go do skrzynki. Nie może być to tzw. przesyłka rejestrowana, czyli np. list polecony.
Zapotrzebowanie na tę usługę i wymagane dokumenty (orzeczenie o stopniu niepełnosprawności) zgłasza się w urzędzie pocztowym w miejscu stałego pobytu lub u listonosza obsługującego rejon.
Oprócz tego placówki pocztowe muszą wydzielić specjalnie przystosowane i oznakowane stanowiska do obsługi osób z niepełnosprawnością i dostosować skrzynki do ich potrzeb.
UWAGA! Osoby niewidome mają dodatkowo prawo do całkowitego zwolnienia z opłat za przesyłki nadawane do innej osoby niewidomej, biblioteki lub organizacji, które działają na rzecz osób z takim rodzajem niepełnosprawności, oraz przesyłek adresowanych przez te instytucje do osób niewidzących.
Od 1 czerwca 2019 r. bez kolejki
Kwestia priorytetowej obsługi klientów uprzywilejowanych nie jest obecnie uregulowana w przepisach prawa powszechnie obowiązującego. Wprowadzenie tego rodzaju zasad zależy od usługodawcy. W Poczcie Polskiej obowiązywały standardy, które określały, jak obsługiwać klientów uprzywilejowanych. Ponieważ do operatora dochodziły sygnały, że mogą być różnie interpretowane, zastąpiono je wewnętrznym aktem prawnym, który oprócz obsługi poza kolejnością reguluje kwestię oznaczeń umieszczanych w miejscach widocznych dla klientów.
Komentarze
-
Ordynarna kierowniczka Poczty Polskiej
08.07.2020, 17:01Dostałem mejla że na poczcie w Gryficach na ul Dworcowej 20 jest przesyłka do odebrania podjechałem po odbiór tej przesyłki ale pani w okienku odpowiedziała mi że nie ma dla mnie żadnej przesyłki . Przyjechałem do domu i po 15min otrzymuję SMS a że jest przesyłka do odebrania pojechałem po nownje na pocztę i mówię tej pani żeby nie robiła ze mnie latawca i niech dobrze sprawdza .Usłyszała to kierowniczka tej poczty i przy ludziach zaczęła mnie na cały głos uświadamiać żebym na drugi raz nie zamawiał przesyłek z odbiorem u nich na poczcie !Oświadczyłem i pokazałem legitymację że jestem niepełnosprawny z grupą ZNACZNĄ mam chore nogi i 72 lata i żeby zeszła z wysokiego tonu Ale ona że ją to nie interesuje moja legitymacja i wiek !! POCZUŁEM SIĘ JAK BYM W MORDĘ DOSTAŁ !!! No i zabrała się i poszła do swojej dziupli na swój TRON ! Ludzie tylko głowami poruszyli .OMIJAĆ ten " UP " na ulicy pocztowej w GRYFICACH !!!!!!odpowiedz na komentarz -
Skulsk- poczta w tej miejscowości (pow.Konin)
11.01.2016, 12:34są dwa okienka z czego jedno ciągle nieczynne, żadnych udogodnień ani usprawnień, nawet wjechać jest ciężko na wózku bo trzeba być atletą by pokonać siłownik w drzwiach a co dopiero na wózku- nie ma nic, nawet pełnosprawni mają problemy....odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz