„Arka Noego” w Katowicach. Tutaj urodziny uczniów świętuje cała szkoła!
NSSP „Arka Noego” w Katowicach cieszy się coraz większą popularnością. Wśród czynników, które do tego się przyczyniły, jest rodzinna atmosfera. Jednym z jej elementów jest symboliczne obchodzenie urodzin każdego z uczniów przez całą szkolną społeczność.
Wspólne świętowanie urodzin!
16-te urodziny świętowała Małgorzata Grajner, córka Magdaleny i Tymoteusza Grajnerów, która urodziła się z zespołem Downa. I to jej historia stała się inspiracją do założenia w 2014 roku placówki, w której uczą się dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym. Na początku było ich 4, dziś jest dziesięć razy więcej. Mimo tego od samego początku szkolna społeczność świętuje urodziny każdego z nich. Tylko w ostatnim czasie obok Małgosi byli to Borys, Viktoria, dwóch Kamilów oraz Marek.
- Jesteśmy w pewnym sensie rodziną, dlatego każdy jest ważny, jego dzień narodzin jest świętem. Celebrujemy wspólnie te chwile, ponieważ to również ważny element edukacji społecznej. Wspólne spotkanie, które odbywa się zazwyczaj na sali gimnastycznej, poprzedzone jest rozmową nauczycieli z uczniami na temat przebiegu i celu. Szczególnie dotyczy to najmłodszych klas, bo uczniowie starszych doskonale wiedzą, co i jak. A słuchanie urodzinowych życzeń jest momentami rozczulające i napawa dumą, gdy słyszę, czego dzieci sobie wzajemnie życzą, jak bardzo są serdeczne i szczerze się cieszą z radości solenizanta. We wspólne świętowanie angażują się także rodzice i opiekunowie naszych uczniów. Zwykle przygotowują tort, słodki poczęstunek. Jednocześnie ważne dla nas jest, aby niezależnie od statusu materialnego ucznia, ten aspekt nie miał znaczenia. W czasie wspólnego spotkania oprócz życzeń każdy solenizant otrzymuje prezent od Fundacji, w postaci książki. Potem, jeżeli oczywiście jest taka możliwość, dalsze świętowanie odbywa się już w klasie – opowiada Magdalena Skorupa-Grajner, prezes fundacji „Arka Noego”.
Indywidualne podejście do każdego ucznia
W edukacji dzieci z opóźnieniem w rozwoju, najważniejsze jest indywidualne podejście do każdego ucznia.
- W „Arce Noego” dużą rolę przywiązujemy do jak największej aktywizacji naszych uczniów, ich integracji, a także ich rozwoju społecznego. Te cele realizujemy także poprzez wspólne świętowanie urodzin. Poza tym organizujemy wycieczki, wyjścia do teatru czy kina. A w ramach zajęć dodatkowych: zajęcia sportowe, naukę gry na keyboardzie, zajęcia umuzykalniające, zajęcia plastyczne i teatralne.
Staramy się, aby dzieci poznawały świat poprzez wszystkie zmysły. Właśnie dlatego „Arka Noego" organizuje terapie ze zwierzętami, a także posiada ogród polisensoryczny, dzięki któremu dzieci mogą relaksować się i poznawać świat poprzez poznanie wielozmysłowe.
Aktywizacja osób z niepełnosprawnością intelektualną
Niedawno nasi uczniowie odwiedzili Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Rybniku, Bibliotekę Śląską, Park Etnograficznych w Chorzowie, czy Filharmonię Śląską. Do wielu z tych miejsc dotarli komunikacją publiczną, co także miało ważny wymiar edukacyjny. Nabywanie wiedzy, a także doświadczanie różnych życiowych sytuacji, ma ich jak najlepiej przygotować do dorosłości. Tak, żeby w jakim największym stopniu, były one samodzielne - podsumowuje Magdalena Skorupa-Grajner.
Pomóc w tym ostatnim ma m.in. szkoła przysposabiająca do pracy, o uruchomieniu której starają się władze Fundacji Arka Noego. To nie tylko pozwoli na kontynuację edukacji przez uczniów szkoły podstawowej, ale także na przyjęcie wszystkich chętnych. Żeby tak się stało konieczna jest rozbudowa. Jej rozpoczęcia uzależnione jest od finału rozmów z Urzędem Miasta w Katowicach dotyczących kupna lub dzierżawy terenu, który znajduje się obok placówki.
- Zainteresowanie naszą placówką przerasta nasze wyobrażenia, jesteśmy z tego powodu przeszczzśliwi, ale przy obecnych warunkach lokalowych niestety nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich chętnych. To, czego można życzyć Arce Noego to to, aby ta sytuacja się zmieniała – podsumowuje Magdalena Skorupa-Grajner. Więcej o NSPP Arka Noego na stronie
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz