Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odwołanie do sądu po odmowie uznania prawa do karty parkingowej osoby z niepełnosprawnością

09.01.2023
Autor: Piotr

Dzień dobry,

2gi raz Wojewódzka Komisja ds Orzekania o N. odmówiła mi prawa do wydanie 'niebieskiej' karty parkingowej mimo, ze orzeczono znaczny stopień niepełnosprawnosci z oznaczeniami 07-S/09-M/05-R. Punkt 9 tegoż mówi jednak, że ...warunków 'nie spełnia'.

W skrócie: mam by-pass, 9 stentów i ok 50-60 wydolności serca ze wzgl na hipercholesterolemię i pozatykane drobne naczynia w mięśniu serca.TK i RMI pokazują zwyrodnienie i ucisk na kręgi/nerwy dolnej częsci kręgosłupa oraz zwyrodnienie części środkowej, które to (nerw kulszowy) bardzo utrudniają chodzenie i 2 lekarzy ortopedów proponowało zabieg chirurgiczny. Neurolog przepisał doraźnie epigapent 600, by móc zasnąć, a na stałe wdrożono sirdalud. ZUS juz 3 lata temu przyznał mi z tych tytułów rentę do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Brak sił ogaranąć samemu, dlatego proszę o poradę w jaki sposób skutecznie odwołać się do sądu lub wskazać prawnika, który pomoże mi zadowalając się niewygórowaną zapłatą.

Dziekuję

 

Szanowny Panie,

To co jest ważne w  postępowaniu o kartę parkingową   to wykazanie,  że posiadamy znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Przypominam, że zgodnie z art. 8 ust 3a pkt 1  ustawy prawo o ruchu drogowym kartę parkingową wydaje się osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.  Czyli aby otrzymać wpis „WYMAGA” musimy wykazać znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Samo posiadanie stopnia niepełnosprawności nie przesądza o przyznaniu karty parkingowej.

Z art. 6b ust 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wynika, iż osoba niepełnosprawna musi spełnić przesłanki określone w art. 8 ust 3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, przy czym w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna) lub 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia).

Napisał Pan w zapytaniu „w skrócie” jakie dolegliwości występują w Pana przypadku. Należy te dolegliwości opisać w odwołaniu w ten sposób aby obrazowały one znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Ja robię taki opis bardzo „łopatologicznie” i walczę o to z Organem/Sądem aby się z tym dokładnie zapoznał i do tego ustosunkował (np. biegły sądowy). Często nie jest to łatwa walka.

Jeżeli będzie chciał Pan porozmawiać ze mną o sprawie szerzej, może Pan skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Pani od razu udzielona porada).

Z poważaniem, dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas