Karta parkingowa
PYTANIE
Witam, mam pytanie, jestem na rencie z powodu urazu szyjki kości ramiennej, która zostala w całości usunięta i w MOPR Bytom powiedziano, że mi się nie należy karta parkingowa, ponieważ mam zdrowe nogi (jechanie autobusem z jedną sprawną ręką nie jest bezpieczne dla mnie, a nie zawsze jest wolne miejsce w autobusie). Czy mam się odwołać od tej decyzji? Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,
Zgodnie z przepisami, obowiązującymi od 1 lipca br., tj. ustawą z 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 1446), zmienione zostały zasady i tryb wydawania kart parkingowych. Z kolei w związku z ustawą z 10 października 2014 r. o zmianie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 1589) został wydłużony termin ważności kart parkingowych, wydanych na zasadach obowiązujących sprzed 1 lipca 2014 r., do 30 czerwca 2015 r.
Uprawnienia do karty parkingowej zachowały jedynie osoby z niepełnosprawnością, posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, wraz z zawartym w orzeczeniu jednym z trzech symboli przyczyny niepełnosprawności: 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroby neurologiczne) oraz zawierające wskazanie o spełnieniu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej. Osoby posiadające tego rodzaju orzeczenia mogą otrzymać kartę parkingową bez konieczności ponownego orzekania się - na podstawie dotychczasowego orzeczenia.
Od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa jest wydawana wyłącznie:
- osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień), mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Przy czym w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, wskazanie do karty parkingowej będą mogły uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
- osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia (na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o niepełnosprawności), mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
W Pana przypadku, mimo oczywistych trudności w codziennym funkcjonowaniu, trudno mówić o znacznych trudnościach w poruszaniu się. Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda osoba, która nie zgadza się z zapisami zawartymi w orzeczeniu, może złożyć odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny Centrum Integracja w Warszawie