Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca zdalna prawem opiekuna osoby z niepełnosprawnością. Zmiany w Kodeksie pracy

02.12.2022
Autor: oprac. MR
Źródło: www.gov.pl
kobieta siedzi na łóżku, na kolanach ma laptopa, na którym pisze

Pracodawca – co do zasady – nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. kobietom w ciąży, rodzicom którzy wychowują dziecko do 4. roku życia i osobom które opiekują się członkiem rodziny z niepełnosprawnością. To efekt przyjętych przez Sejm 1 grudnia zmian w Kodeksie Pracy.

Podczas głosowania w nocy z czwartku na piątek Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza na stałe możliwość pracy zdalnej. Przepisy w tym zakresie przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej u są  efektem licznych konsultacjach ze stroną społeczną i pracodawcami.

Pracodawca nie może odmówić

Zgodnie z nowelizacją, praca zdalna będzie pracą wykonywaną całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Szczegóły w tym zakresie będą uzgodnione przy zawieraniu umowy o pracę albo już w trakcie zatrudnienia bez konieczności jej potwierdzania w formie pisemnej.

Pracodawca – co do zasady – nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. kobietom w ciąży, rodzicom którzy wychowują dziecko do 4. roku życia i osobom które opiekują się  członkiem rodziny z niepełnosprawnością.

Pokrywanie kosztów i kontrola alkomatem

Pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi wykonującemu prace zdalną materiałów i narzędzi, w tym urządzeń technicznych. Pokryje on również koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.

Nowela Kodeku pracy, reguluje także zasady przeprowadzania przez pracodawców prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Zgodnie z przyjętymi przepisami, taka kontrola nastąpi, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia. Pracodawca będzie mógł w tym celu użyć alkomatu lub narkotestu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • czy opieka nad osoba z II grupa inwalidzka uperawnia do pracy zdalnej
    Anna
    03.06.2024, 10:41
    pracodawca mi odmówił pracy zdalnej w związku z tym że to nie jest znaczna niepełnosprawność, czy tylko w przypadku całkowitej niezdolności do pracy czyli I grupy pracodawca może przydzielić prace zdalną czy tez ma taki obowiązek w przypadku II grupy
    odpowiedz na komentarz
  • praca zdalna dla opiekuna osoby niepełnosprawnej
    Janina
    19.04.2023, 13:49
    czy pracodawca może w regulaminie zaznaczyć że zgadza się na pracę zdalna dla opiekuna osoby niepełnosprawnej tylko 1 raz w tygodniu czy taki opiekun ma prawo wnioskować o całkowita prace zdalną ?
    odpowiedz na komentarz
  • Aneta
    Aneta
    07.04.2023, 15:04
    A co z osobami, które opiekują się osobami z umirkowanym stopniem niepełnosprawności we wcześniejszym projekcie były.To są szczyty,że zostały usunęte, te osoby też potrzebują opieki.
    odpowiedz na komentarz
  • o co chodzi?
    zenek
    06.03.2023, 09:46
    czyli opiekun osoby niepełnosprawnej będzie mógł pracować zdalnie, a co z osobą niepełnosprawną? bo o tym ciężko cokolwiek znaleźć.
    odpowiedz na komentarz
  • Nareszcie. Dziękuję
    Przemysław Cz.
    31.01.2023, 10:47
    Jestem niepełnosprawny (I grupa). Nie umiałem już patrzeć jak zonie jest ciężko. W imieniu swoim i żony dziękuję bardzo serdecznie Szanowny Panie Prezydencie
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas