Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności i wypłata świadczeń z Gops

05.06.2023
Autor: Asia

Dzień dobry,

Mąż jest 14 lat po wypadku oraz ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, które straciło ważność 30 listopada 2022. Nowy wniosek złożyliśmy 07.11 2022, czas rozpatrzenia wniosku to 2 miesiace. Na początku 01. 2023 dostaliśmy informacje odnośnie terminu komisji. Mamy problem, poniewaz GOPS nie wyplacił nam dalej zasiłku pielegnacyjnego i świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad mężem, a przecież obowiązuje ustawa o przedłużeniu ważności orzeczeń.

15-go zawsze mieliśmy przelewy. Nie mieliśmy również żadnego telefonu ani nie dostaliśmy do tej pory listownie decyzji z Gopsu o przedłużeniu wypłat świadczeń z uwagi na ustawę covidowa przedłużając orzeczenia. Nie wiem co mam robić. Czy GOPS może nie zastosować się do tej ustawy przedłużającej? Proszę pilnie o poradę jak w tej sytuacji postąpić?

Szanowna Pani,

dopóki nie jest wydane nowe orzeczenie należy mieć na uwadze art. 15 h ustawy covidowej. Jak wskazano na stronie PFRON – „od 16 maja 2022 r. obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, a stan epidemii został odwołany. Wyjaśniamy, że w aktualnym stanie prawnym orzeczenia o niepełnosprawności nadal mogą być przedłużane na zasadach określonych w art. 15h ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r.¹ Okres 60 dni, o którym mowa w tym przepisie, rozpocznie się z dniem odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

 Art. 15h ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2021 r., poz. 2095, ze zm.)

Treść przepisu: Art.  15h. 

  1. Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:
  • 1) upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
  • 2) upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

(źródło:  https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/odwolanie-epidemii-a-przedluzenie-waznosci-orzeczenia-o-stopniu-niepelnosprawnosci/ )

Jeżeli jednak już ktoś złożył wniosek o nowe orzeczenie, to generalnie urzędnicy stoją na stanowisku, iż wydanie „nowego orzeczenia” to w przypadku odwołania się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności to właśnie moment wydania przez ten wojewódzki zespół swojego orzeczenia – rozpatrzenia odwołania od orzeczenia powiatowego (miejskiego) zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, a co za tym idzie dotychczasowe orzeczenie ważne jest do tego momentu.

Spotkałem się także, jak na razie z pojedynczym stanowiskiem, iż odwołanie się do sądu od orzeczenia wojewódzkiego zespołu ds. orzekania niepełnosprawności powoduje, iż w dalszym ciągu powinno obowiązywać dotychczasowe orzeczenie do czasu wydania przez sąd prawomocnego orzeczenia kończącego sprawę przed sądem. Jeszcze raz zaznaczam, iż to były pojedyncze  interpretacje.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem w tym celu można skontaktować się z jednym Centrów Integracji, które siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776) , Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas