Społecznie i artystycznie
„Dawno, dawno temu. Na zielonej wyspie wszyscy razem żyli i szczęśliwi byli” – tak zaczyna się Baśń o Królowej Wyspy Wolin, słuchowisko stworzone przez przedsiębiorstwo społeczne Fundacji Teatr Teatr. Bohaterami są Żubr i Jeleń, dwaj przyjaciele, którzy wyruszyli w podróż, by odnaleźć odpowiedź na pytanie, co sprawia, że ludzie są szczęśliwi i chcą żyć w zgodzie. W podobną podróż wyruszyła Brygida Borecka, nauczycielka muzyki, instruktor i akompaniator, regionalistka.
Przez lata zajmowała się edukacją artystyczną, prowadziła chóry i zespoły dla młodzieży. Teraz prowadzi przedsiębiorstwo społeczne, które
dzięki m.in. wsparciu z Banku Gospodarstwa Krajowego odkrywa i rozwija talenty artystyczne mieszkańców wiejskich gmin na Pomorzu Zachodnim.
Przedsiębiorstwo społeczne
– Mieszkamy przy ścianie lasu. Kupiliśmy kawał pola. Postawiliśmy na nim naszą pierwszą pracownię, która miała 18 mkw. Teraz dołączyło studio, w którym nagraliśmy m.in. naszą audycję pt. Baśn o Królowej Wyspy Wolin – opowiada Brygida Borecka. W 2014 r. założyła w zachodniopomorskim Domysłowie Fundację Teatr Teatr, która prowadzi edukację artystyczną dla mieszkańców powiatu kamieńskiego.
W 2021 r. Fundacja powołała do życia przedsiębiorstwo społeczne. Rozwija się ono dzięki zaangażowaniu pracowników i zainteresowaniu ze strony mieszkańców, ale też wsparciu ze strony m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Bank w ramach Programu Wsparcia Podmiotów Ekonomii Społecznej udzielił za pośrednictwem Towarzystwa Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (TISE) pożyczki w wysokości 55 tys. zł. Została udzielona na preferencyjnych warunkach – jej oprocentowanie to zaledwie 1,8 proc., czyli dużo mniej niż przy pożyczkach oferowanych przez banki komercyjne. Dzięki tym pieniądzom udało się stworzyć kolejną pracownię i kupić samochód. Ostatni zakup jest bardzo ważny na terenie wiejskim, gdzie do wielu miejsc niełatwo lub nie można dojechać, a mieszkańcy mają utrudniony dostęp do kultury i aktywności społecznej.
Ważny partner społeczny
– Otrzymanie pożyczki z TISE pozwoliło naszej Fundacji stać się prawdziwym przedsiębiorstwem społecznym, partnerem, a naszym uczniom i zespołom dało możliwość rozwoju i udziału w tworzeniu lokalnej kultury. Gdybyśmy byli tylko w jednej lokalizacji, nie osiągnęliśmy tego wszystkiego – zaznacza prezes Borecka. – Wykonaliśmy bardzo dużą pracę, by osiągnąć to, co mamy. Początki nie były łatwe. Bardzo odpowiada nam forma przedsiębiorstwa społecznego, które swoje zyski przeznacza na działalność prospołeczną – podkreśla założycielka Fundacji. W zakresie działalności Fundacji Teatr Teatr znajdują się :
- Warsztaty muzyczne i plastyczne,
- Prowadzenie chórów i zespołów,
- Galerie i wystawy,
- Oprawa muzyczna i plastyczna uroczystości,
- Koncerty kameralne,
- Nauka gry na fortepianie i gitarze,
- Nauka emisji głosu.
Zajęcia edukacji artystycznej fundacja realizuje w ramach odpłatnych i nieodpłatnych działań pożytku publicznego. Odpłatność za zajęcia indywidualne (nauka gry na fortepianie, gitarze, nauka emisji głosu) wynosi 60 zł za godzinę lekcyjną. Odpłatność za zajęcia grupowe (chóry, zespoły, warsztaty plastyczne i muzyczne) ustalana jest w zależności od liczby uczniów. Fundacja Teatr Teatr zatrudnia trzy osoby, które są instruktorami muzycznymi, ale także pełnią obowiązki oświetleniowca, realizatora nagrań, akustyka, scenografa, reżysera, projektanta itd. Te stanowiska powstały dzięki dotacji na utworzenie miejsc pracy w ramach projektu Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Szczecinie.
Teatr, chór i zespół
– W czasie naszej ośmioletniej działalności współtworzyliśmy grupy artystyczne, które mogły dzięki ustawicznej pracy podnosić swój artystyczny poziom. Od ponad pięciu lat pracują dwie z założonych przez nas grup: Chór Świerzno Śpiewa i Zespół Domysłów. Obie artystyczne grupy pracują w ramach i pod opieką Kół Gospodyń Wiejskich, wspaniale ze sobą współpracują i osiągają wiele satysfakcji artystycznej, mimo że droga artystyczna wielu uczestników zaczęła się w wieku senioralnym. Chór Świerzno Śpiewa tworzy 14 osób, Zespół Domysłów rozpoczął działalność od zaangażowania się dziewięciu osób – opowiada Brygida Borecka. Fundacja Teatr Teatr wspomaga obie grupy w przygotowaniu repertuaru, ale też poza nagłośnieniem i oświetleniem, w tworzeniu strojów ludowych, komponowaniu pieśni, a także realizacji przedstawień scenicznych. Fundacja prowadzi teatr społeczny. To w nim aktorzy stworzyli Baśń o Królowej Wyspy Wolin, przedstawienie, które prapremierę miało w 2016 r. Dzięki własnemu studiu nagraniowemu udało się nagrać płytę ze słuchowiskiem na podstawie przedstawienia i baśń może teraz trafić do szerszego grona odbiorców. Inspiracją do stworzenia Baśni o Królowej Wyspy Wolin było piękno otaczającej przyrody, a w szczególności Wolińskiego Parku Narodowego leżącego na niezwykłej wyspie. Baśń opowiada o przyjaźni, wzajemnym szacunku i poszukiwaniu szczęścia. Do sukcesów Fundacji można też zaliczyć udany występ na tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury”. Występy Chóru Świerzno Śpiewa i Zespołu Domysłów są też stałym elementem lokalnych świąt i festynów.
Pożyczki skrojone do potrzeb
Fundacja Teatr Teatr pokazuje, że można łączyć prowadzenie przedsiębiorstwa realizującego działania na rzecz lokalnych społeczności z edukacją kulturalną i aktywnością artystyczną. Jest to możliwe dzięki współpracy z partnerami publicznymi, w tym z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Bank w ramach Programu Wsparcia Podmiotów Ekonomii Społecznej udziela pożyczek m.in. organizacjom pozarządowym, spółdzielniom socjalnym i przedsiębiorstwom społecznym. Cztery rodzaje pożyczek są stworzone z myślą różnych etapach rozwoju danego podmiotu. Aby uzyskać odpowiednią dla siebie pożyczkę, należy skontaktować się z jednym z partnerów BGK.
Pożyczka na start i pożyczka na rozwój:
- Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych
- S.A.
- Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach.
- Fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach.
Pożyczka płynnościowa dla PES i pożyczka misyjna:
- Fundusz Regionu Wałbrzyskiego,
- Polska Fundacja Przedsiębiorczości,
- Stowarzyszenie Ostrowskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości.
Warunkiem ubiegania się o pożyczkę jest złożenie wniosku u pośrednika finansowego. Wszyscy wyżejwymienieni udzielają pożyczek na terenie całego kraju.
Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego
Artykuł pochodzi z numeru 5/2022 magazynu „Integracja”.
Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.
Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz