Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności

20.02.2023
Autor: Sylwia

Witam,

Córka urodziła się 07.11 2016. Po urodzeniu została u niej wykryta neuroblastoma, guza usunięto 17.01.2017 roku. Na operacji zakończono leczenie. Do dnia dzisiejszego córka pozostaje pod kontrolą onkologa. Wizyty są 2x w roku plus badania USG przed każdą wizytą. Dodatkowo, z uwagi na niski wzrost jest pod opieką endokrynologa - wizyty również 2x w roku plus przed każdą wizytą kolejne badania. Tym samym jesteśmy również pod opieka nefrologa z uwagi na moczenie nocne - kolejne wizyty 2x w roku i kolejne badania. Do tego dochodzą wizyty u okulisty. Czy w związku z zaistniałą sytuacją są podstawy do złożenia odwołania od orzeczenia o niepełnosprawności, gdzie córka nie została zaliczona do osoby z niepełnosprawnością?

Szanowna Pani,

kwestia orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności wydanego przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (druga instancja to wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności) to kwestia medyczna, a mniej prawna. Od niekorzystnego orzeczenia powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności można (postępując zgodnie z pouczeniem) odwołać się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, a następnie można sprawę oddać do oceny sądu.

Warto pamiętać, iż od orzeczenia wojewódzkiego zespołu przysługuje odwołanie do sądu, które się składa za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu. Zgodnie z art.  4779 §  2. Kodeksu postępowania cywilnego - organ rentowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu. Organ ten lub zespół, jeżeli uzna odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję lub orzeczenie. W tym przypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.

Zgodnie natomiast z art.  47710 §  1.  Kodeksu postępowania cywilnego - odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Warto na koniec wskazać, iż zdarza się, że wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie, które również zmienia orzeczenie powiatowego (miejskiego) zespołu w zakresie nie zaskarżonym przez odwołującego się, również czasami na „niekorzyść” odwołującego.

Sprawę można także skonsultować bezpośrednio z prawnikiem w tym celu można skontaktować się z jednym Centrów Integracji, które siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776) , Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/

Grzegorz Jaroszczyk

Prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas