Masowe ucieczki z Wychowania Fizycznego?
Eksperci alarmują o plagach wśród polskich dzieci: masowych zwolnieniach z lekcji wychowania fizycznego, najszybszemu tyciu wśród wszystkich krajów europejskich i systematycznie pogarszającej się sprawności. Odpowiedzią na te problemy jest program Aktywne Szkoły MultiSport, w którym wzięło już udział 2,5 tysiąca uczniów szkół podstawowych i średnich.
Plaga zwolnień lekarskich?
Z badań przeprowadzonych w tym roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wynika, że aż 30 procent uczniów nie chodzi na lekcje wychowania fizycznego z powodu zwolnień lekarskich. Uzyskanie zwolnienia dla dziecka nie jest dla rodzica żadnym problemem - wystarczy wizyta u lekarza pediatry. Siedzący tryb życia wpływa na spadek ogólnej sprawności młodego pokolenia, w dodatku polskie dzieci tyją najszybciej w Europie - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Co więcej, ludzie nie są ewolucyjnie przystosowani do radzenia sobie z długotrwałym stresem w pozycji siedzącej – a to dotyczy wielu uczniów. Tymczasem odpowiednia dawka ruchu poprawia funkcjonowanie mózgu, wpływając pozytywnie na koncentrację, pamięć oraz kreatywność najmłodszych.
Zachęcaniu polskich dzieci do uprawiania aktywności fizycznej służy program Aktywne Szkoły MultiSport uruchomiony w 2017 roku przez Benefit Systems. Od 2022 roku za realizację programu odpowiada Fundacja MultiSport. W ramach programu wykwalifikowani trenerzy oraz instruktorzy prowadzą zajęcia sportowe dla uczniów w wieku 12-19 lat w klubach fitness należących do Benefit Systems. W tegorocznej, pierwszej po pandemii edycji programu, bierze udział 15 szkół z Warszawy, Pruszkowa i Piastowa.
Zdrowy tryb życia i ruch fizyczny
„Aktywne Szkoły MultiSport” to nasz flagowy program. Za najważniejszy cel postawiliśmy sobie zwiększenie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, budowanie zdrowszego stylu życia i przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym, których przyczyną jest brak ruchu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych wyników programu i z całą pewnością będziemy go kontynuować, dołączając kolejne szkoły i miasta” - mówi Tomasz Półgrabski, Prezes Zarządu Fundacji MultiSport.
W planie treningów są między innymi ćwiczenia rozwijające ogólną sprawność oraz trening funkcjonalny w formie stacyjnej, czyli uwzględniający kilka punktów, w których wykonuje się konkretne zadania. Intensywne ćwiczenia wszechstronnie wzmacniają mięśnie bez rozbudowywania masy mięśniowej.
Do wyboru są 4 moduły zajęć sportowych: zajęcia sprawnościowe cross, body&mind z elementami jogi, pilatesu i ćwiczeń zdrowego kręgosłupa, połączenie tańca i fitness oraz zajęcia rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową z wykorzystaniem innowacyjnego urządzenia Blazepod poprawiającego cechy motoryczne i czas reakcji.
W zaledwie 3 miesiące w programie wzięło udział ponad 2500 osób, dla których 26 trenerów przeprowadziło prawie 800 godzin zajęć w 11 klubach Zdrofit. Łączna liczba wejść wyniosła prawie 14 tysięcy. W planach jest rozszerzenie działań o kolejne 9 województw w 2023 roku.
Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz