Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatek za pracę w godzinach nocnych

11.07.2023
Autor: Ryszard

Dzień dobry,

jestem zatrudniony na pełny etat w firmie ochroniarskiej. Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności, jak również pobieram rentę. Pracując we wrześniu miałem 48 godzin nocek i otrzymałem 2196 zł. W październiku moje wynagrodzenie wynosiło 2174.55 (32 godz. nocne), a w z kolei w listopadzie wynosiło ono 2206.94 (32 godz. nocne ). Czy nie powinienem dostać dodatku za pracę nocną? Czy moja pensja jest prawidłowo jest naliczana? Pani księgowa powiedziała, że dodatek nocny mam już wliczony do pensji.

Szanowny Panie,

ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, 1700, 2140. art. 1518  § 1. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów. § 2. W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy dodatek, o którym mowa w § 1, może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

Reasumując, w stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale, poza zakładem pracy dodatek może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej. Ryczałt za pracę w porze nocnej może zastąpić dodatek nocny wyłącznie w przypadku pracowników wykonujących stale pracę w porze nocnej poza zakładem pracy. Pracodawca powinien ustalić jego wysokość odpowiednio do przewidywanego wymiaru pracy w godzinach nocnych.

W aktualnym stanie prawnym dodatek za pracę w porze nocnej może być włączony do minimalnego wynagrodzenia za pracę. W Pańskim przypadku może być podobnie.

Z poważaniem

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas