Renta socjalna i renta rodzinna
Obecnie mam I grupę. Zachorowałem w wieku szkolnym i otrzymałem rentę rodzinną po ojcu i rentę socjalną. Czy w przypadku polepszenia się stanu zdrowia, otrzymam II grupę i stracę renty?
Szanowny Panie,
to, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby poszczególni członkowie rodziny mogli otrzymać rentę rodzinną, reguluje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w art. 67-72. Prawo do renty rodzinnej mają dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione:
- do ukończenia 16 lat,
- do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia jednak nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat życia,
- bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie do ukończenia 16 lat lub do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, jednak nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat życia
Z kolei ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej stanowi , że renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
1) przed ukończeniem 18. roku życia;
2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;
3) w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej
W przypadku obu rent (socjalnej i rodzinnej) oceny niezdolności do pracy, jej stopnia dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To orzeczenia lekarza orzecznika ZUS są decydujące. Orzeczenia ZUS mogą być, zgodnie z art.5 dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ,,przekładane’’ np. na stopnie niepełnosprawności, nie na odwrót.
Art. 5. Orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o: 1) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności; 1a) niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności; 2) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności 3) częściowej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 3, oraz celowości przekwalifikowania, o którym mowa w art. 119 ust. 2 i 3 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.
W Pana przypadku, jeśli będzie Pan miał orzeczenie lekarza orzecznik ZUS o całkowitej niezdolności do pracy, to w obowiązującym stanie prawnym, nadal będzie przysługiwało Panu prawo do obu rent.
Z poważaniem
Anita Siemaszko, prawnik