Już 50 tysięcy emerytów i rencistów pobrało mLegitymację
Plastikowa legitymacja dla emerytów i rencistów przechodzi do lamusa. Od stycznia tego roku legitymacje dla świadczeniobiorców ZUS są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel.
mLegitymacja
W całym kraju od początku roku elektroniczną wersję legitymacji, pobrało już około 50 tys. emerytów i rencistów. Dzięki mLegitymacji można m.in. udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z ulg, np. ze zniżek na bilety.
Aby pobrać elektroniczną legitymację w bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać legitymacja emeryta-rencisty.
- Elektroniczną wersję mLegitymacji pobierają nie tylko osoby, które przeszły na emeryturę w styczniu. Korzystają z niej również ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację. To pokazuje, że wprowadzenie tego typu nowoczesnych rozwiązań wśród emerytów i rencistów to dobry krok – przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Szefowa ZUS wyjaśniła, że mLegitymacja działa tak jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. ze zniżek do biletów.
Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL). ZUS zaznacza, że legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Podanie ma znaczenie”
- Karta parkingowa. Czy przysługuje tylko kierowcom z niepełnosprawnością?
- Paralimpijczycy wspierają WOŚP! Teraz i Ty możesz zdobyć złoty medal igrzysk w Paryżu!
- Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z komfortki, czyli przewijaka dla osoby dorosłej
- Co może zmienić podpisanie protokołu fakultatywnego?
Dodaj komentarz