Usługi asystenckie w pytaniach i odpowiedziach
Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przygotowało zestaw pytań i odpowiedzi na temat realizowanych w tym roku programów „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” i „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”.
Pytania i odpowiedzi do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 oraz Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2023.
W jaki sposób osoby indywidualne mogą poprosić o wsparcie z Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” –edycja 2023?
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o środki finansowe w ramach tego Programu są jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty). Każda jednostka samorządu terytorialnego (gmina/powiat) mogła przystąpić do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” –edycja 2023. To jednostki samorządu terytorialnego (gminy/powiaty) decydowały, czy przystąpić do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023. Nabór i weryfikacja wniosków jednostek samorządu terytorialnego (gmin/powiatów) na realizację w 2023 r. zadań objętych Programem „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” –edycja 2023 zostały zakończone. Wykazy jednostek samorządu terytorialnego (gmin/powiatów), którym przyznano środki finansowe z Programu publikowane są na stronach internetowych poszczególnych wojewodów. Rekrutację asystentów oraz adresatów Programu (osób z niepełnosprawnościami, którym świadczone będą usługi) prowadzą gminy/powiaty, którym przyznano finansowanie w ramach Programu. Gmina/powiat przyznaje usługi asystencji osobistej na podstawie Karty zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu.
W jaki sposób osoby indywidualne mogą otrzymać wsparcie z Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2023?
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o środki finansowe w ramach tego Programu są organizacje pozarządowe (podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 2 oraz ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie), m.in. fundacje, stowarzyszenia, kościelne osoby prawne, spółdzielnie socjalne. Każdy z podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 2 oraz ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie mógł przystąpić do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” –edycja 2023. To te podmioty decydowały, czy przystąpić do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” –edycja 2023. Nabór i weryfikacja ofert podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 2 oraz ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na realizację w 2023 r. zadań
objętych Programem „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” –edycja 2023 zostały
zakończone. Lista zatwierdzonych ofert wraz z lokalizacją (na poziomie powiatu i województwa) organizacji pozarządowych, którym przyznano środki finansowe z Programu jest dostępna pod adresem https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1438,listy-zatwierdzonych-ofert-wraz-z-lokalizacja-organizacji-w-
ramach-programow-aoozn-i-ow-edycje-2023 Organizacja pozarządowa realizująca Programu przyznaje usługę asystencji osobistej na podstawie Karty zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2023, której wzór stanowi załącznik nr 3 do Programu. W celu otrzymania wsparcie z Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” –edycja 2023 należy zwrócić się bezpośrednio do danej organizacji pozarządowej.
Kto może świadczyć usługi asystencji osobistej w ramach Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 oraz Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” –edycja 2023?
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby, niebędące członkami rodziny uczestnika (osoby z niepełnosprawnościami):
1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent
osoby niepełnosprawnej ), opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta; lub
2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej
pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom
niepełnosprawnym w formie wolontariatu; lub
3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, pod warunkiem, że osoba wskazana spełnia przynajmniej jeden z warunków, o których mowa w pkt 1 lub
Czy potwierdzeniem posiadanego co najmniej 6 miesięcznego doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenia zawodowego, udzielania wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu, może być oświadczenie osoby, lub opiekuna/rodzica osoby, która korzystała lub ma zamiar korzystać z usług asystenckich?
Posiadanie co najmniej 6-miesięczne doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna, (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie niepełnosprawnej (może to być także sama osoba niepełnosprawna) lub opiekun prawny osoby niepełnosprawnej. Przez zlecenie należy rozumieć, nie tylko umowy cywilnoprawne ale również umowy o pracę. Należy zwrócić uwagę, że ocena posiadania przez osobę doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym należy do realizatora Programu. Pomocniczo, w toku tej oceny
mogą zostać wykorzystane przykłady usług asystencji osobistej określone w Programie, jak również we wzorze Karty zakresu czynności w ramach usług asystencji osobistej do Programu, stanowiącej załącznik do Programu.
Czy uczestnikiem programów może być osoba z niepełnosprawnością, która korzysta już z usług opiekuńczych bądź usług środowiskowego domu samopomocy w ogólności bądź innego analogicznego wsparcia finansowanego ze środków publicznych?
W trakcie (w godzinach) realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze
lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy
społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268, z późn. zm.), inne usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie ze środków publicznych.
Jako analogiczne wsparcie uznać należy pomoc asystenta w wykonywaniu przez uczestnika czynności dnia codziennego; wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez uczestnika miejsca; załatwianiu przez uczestnika spraw urzędowych; korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury (np.
muzeum, teatr, kino, galeria sztuki, wystawa); zaprowadzaniu i odebraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej. Tym samym uczestnikiem programów może być osoba z niepełnosprawnością, która korzysta z usług opiekuńczych bądź usług środowiskowego domu samopomocy w ogólności bądź innego analogicznego
wsparcia finansowanego ze środków publicznych, jednakże pod warunkiem, że odbywa się to w innych godzinach niż świadczenie usług asystenta w ramach Programu.
Czy uczestnikiem programów może być osoba z niepełnosprawnością, której rodzice/opiekunowie korzystają już w usług wytchnieniowych w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 lub Programu „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami” – edycja 2023?
W trakcie (godzinach) realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268, z późn. zm.), inne usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie ze środków publicznych.
Jako analogiczne wsparcie uznać należy pomoc asystenta w wykonywaniu przez uczestnika czynności dnia codziennego; wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez uczestnika miejsca; załatwianiu przez uczestnika spraw urzędowych; korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury (np.
muzeum, teatr, kino, galeria sztuki, wystawa); zaprowadzaniu i odebraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej. Tym samym uczestnikiem programów może być osoba z niepełnosprawnością, której rodzice/opiekunowie korzystają już w usług wytchnieniowych w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 lub Programu „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami” – edycja 2023, jednakże pod warunkiem, że odbywa się to w innych godzinach niż świadczenie usług asystenta w ramach Programu.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz