Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

07.08.2023
Autor: Iza

Dzień dobry,

Mam pytanie: moja córka jest w 4 klasie i z PPP ma z orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Ma niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. W zaleceniu widnieje informacja, żeby był nauczyciel wspomagający  na którego czekam od września. Dyrekcja uważa, że brakuje nauczycieli, dlatego nikt się zgłasza. Jeśli jest taka potrzeba, to mogę podesłać pismo z Paradni. Córka potrzebuje dużo uwagi i skupienia, a nie ma pomocy. Proszę o radę.

Szanowna Pani,

 na podstawie z § 7 ust. 2 i ust. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1309)  dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim można zatrudnić w szkole ogólnodostępnej dodatkowo jedną z osób za zgodą organu prowadzącego:

  • nauczyciela posiadającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia dziecka niepełnosprawnego, lub 
  • specjalistę, lub
  • pomoc nauczyciela

Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe to dyrektor zawsze decyduje i odpowiada za zabezpieczenie potrzeb uczniów, właściwą organizację kształcenia specjalnego i realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu. Dyrektor szkoły powinien organizować pracę szkoły w sposób odpowiadający na potrzeby uczniów, w zależności od rodzaju niepełnosprawności i rodzaju oddziału, do którego uczęszcza uczeń (ogólnodostępny, integracyjny, specjalny). Za zapewnienie dziecku kształcenia na poziomie przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum odpowiada miasto/gmina -art.127 ust.14 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 910ze zm.). Warto tam interweniować, także z rodzicami innych dzieci z zaleceniami specjalnymi. Wszystkie wnioski i problemy dotyczące edukacji dziecka najlepiej zgłaszać w formie pisemnej, składając dokumenty w 2 egzemplarzach z potwierdzeniem na kopii dla siebie lub wysyłając listy polecone za potwierdzeniem odbioru.

Wszelkie wątpliwości czy zastrzeżenia w zakresie organizacji pracy szkoły należy zgłaszać do właściwego terytorialnie kuratora oświaty, sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołami, zgodnie z ustawą Prawo oświatowe.

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas