Świadczenie opiekuńcze a emerytura
Witam,
Piszę w imieniu mojej mamy która od 41 lat opiekuje się moim bratem z niepełnosprawnością. Brat ma upośledzenie umysłowe i jest zupełnie niesamodzielny. Brat ma przyznaną rentę, a mama od kilku lat pobiera zasiłek opiekuńczy/świadczenie opiekuńcze. Jednak mama w tym roku skończyła już 65lat, tak więc od 5 lat jest w wieku emerytalnym. Nie pobiera jednak emerytury. Nigdy nie wnioskowała o to, nikt jej nie kazał a świadczenie opiekuńcze jest nadal wypłacane. Czy to jest w porządku? Chodzi mi o to, że może mama sama powinna się była upomnieć, że ma już wiek emerytalny i przejść na emeryturę? Które świadczenie jej się należy, to opiekuńcze cze emerytalne? A może oba świadczenia? Bardzo proszę o odpowiedź i z góry serdecznie dziękuję.
Szanowna Pani
We wszelkich sprawach emerytalnych wskazanym jest aby kontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W chwili obecnej można zrobić to na wiele sposobów. Możliwe są różne formy kontaktu zgodnie z informacjami na stronie Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) - ZUS.
Warto zapytać pisemnie o swoją sprawę pisząc na e-maila cot@zus.pl lub skorzystać z formularza kontaktowego zapytania ogólnego Zadaj pytanie ZUS - ZUS .
Nie są mi znane szczegóły w zakresie sytuacji emerytalnej Pani Mamy dlatego zalecam kontakt z ZUS.
Nie jest też mi znane dokładnie jakie świadczenie związane z opieką jest pobierane przez Pani Mamę. Nie jest jednak możliwe jednoczesne pobieranie emerytury i świadczenia z tytułu opieki.
Jeżeli Pani Mama pobiera świadczenie pielęgnacyjne to zwracam uwagę, iż często zdarza się, iż przewidywana emerytura jest niższa od świadczenia pielęgnacyjnego, które pobiera osoba. Dlatego warto najpierw dokładnie dowiedzieć się w swojej sprawie emerytalnej. Jednocześnie w przypadku gdy pobierana emerytura jest niższa od świadczenia pielęgnacyjnego jest możliwość wyrównania tych kwot, aby osoba nie otrzymywała mniej niż świadczenie pielęgnacyjne. W takiej sytuacji dokonuje się wyboru świadczenia. Podstawą zawieszenia emerytury jest wybór świadczenia pielęgnacyjnego jako korzystniejszego. Co do zasady świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury (art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych). W orzecznictwie wskazuje się jednak, że osoba, która spełnia warunki do przyznania wyższego świadczenia pielęgnacyjnego i chce je otrzymać, a pobiera emeryturę (świadczenie przedemerytalne), winna móc dokonać wyboru jednego z tych świadczeń przez rezygnację z pobierania świadczenia niższego. Wybór może zrealizować przez złożenie do organu rentowego wniosku o zawieszenie prawa do tego świadczenia (wyrok WSA w Olsztynie z 14 września 2022 r., II SA/Ol 512/22).
Stanowisko orzecznictwa potwierdza, iż nie jest możliwe jednoczesne pobieranie emerytury i świadczenia z tytułu opieki.
Ponieważ podała Pani bardzo ogólne informacje trudno wprost odpowiedzieć Pani w zakresie Pani pytania. Jeżeli więc będzie chciała Pani jeszcze porozmawiać ze mną o sprawie, można skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Pani od razu udzielona porada).
Z poważaniem
dr Michał Urban, radca prawny