Wiceszef MZ: w Polsce jest 27 ośrodków wysokospecjalistycznych całodobowej opieki psychiatrycznej
W Polsce jest 27 ośrodków wysokospecjalistycznych całodobowej opieki psychiatrycznej, 116 placówek, w których psychiatra może rozpocząć farmakoterapię i 347 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, w których można uzyskać bezpłatną pomoc bez skierowania – powiedział w Sejmie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
W ogniu pytań
Wiceszef MZ pytany był w czwartek w Sejmie przez posłów Koalicji Obywatelskiej - Martę Golbik, Barbarę Nowacką i Grzegorza Napieralskiego, jakie działania podejmuje Ministerstwo Zdrowia w związku z rekordową liczbą prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży.
Wiceminister Miłkowski powiedział:
- Po reformie systemu zdrowia psychicznego na trzecim poziomie referencyjnym jest 27 ośrodków wysokospecjalistycznych całodobowej opieki psychiatrycznej.
Zastrzegł, że są one we wszystkich województwach.
- Łącznie jest 41 oddziałów stacjonarnej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży – powiedział Miłkowski.
Poinformował, że na drugim poziomie referencyjnym jest 116 placówek, gdzie pracuje lekarz psychiatra, który może rozpocząć farmakoterapię.
- Przy niektórych z nich działają ośrodki dzienne, które są do dyspozycji dzieci i młodzieży. (...) W celu zwiększenie dostępności na tym poziomie Narodowy Fundusz Zdrowia poszukuje kolejnych ośrodków – mówił Miłkowski.
Powiedział, że "na pierwszym poziomie referencyjnym zostało podpisanych 347 umów dla ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży". Dzięki temu osoby mają blisko do swoich poradni i mogą w nich uzyskać bezpłatną pomoc bez skierowania – wyjaśnił.
Dziecięcy telefon zaufania
Powiedział, że funkcjonuje dziecięcy telefon zaufania rzecznika praw dziecka, który funkcjonuje całodobowo pod numerem 812-12-12.
- Jeśli dziecko obawia się zadzwonić, nie chce lub nie może tego uczynić, wówczas istnieje możliwość skorzystania z czatu z uprawnioną do tego osobą – dodał Miłkowski.
Przyznał, że choć "w systemie ochrony zdrowia, na pomoc psychiatryczną dla dzieci i młodzieży przeznaczone są stosunkowo niewielkie pieniądze", to jednak MZ będziemy przeznaczać takie fundusze, jakie okażą się potrzebne".
Powiedział, że Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2025 wskazano 10 zadań mających na celu zapobieganie próbom samobójczym. Wspomniał m.in. o programach profilaktycznych dla dzieci i młodzieży.
- Od wielu lat prowadzony jest również monitoring mediów w zakresie zasad poruszania tematu samobójstw wśród dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku było 160 interwencji w tym zakresie, czego owocem były działania edukacyjne na temat zasad pisania o samobójstwa – powiedział Miłkowski.
Dodał, że w przypadku informacji prasowych czy w internetowych zawsze jest przekazywana jest infolinia, gdzie osoby potrzebujące mogą się zgłosić.
Powiedział, że realizowane są również programy profilaktyki zachowań samobójczych dla dzieci w wieku 13-18 lat i 19 lat po próbach samobójczych.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Podanie ma znaczenie”
- Karta parkingowa. Czy przysługuje tylko kierowcom z niepełnosprawnością?
- Paralimpijczycy wspierają WOŚP! Teraz i Ty możesz zdobyć złoty medal igrzysk w Paryżu!
- Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z komfortki, czyli przewijaka dla osoby dorosłej
- Co może zmienić podpisanie protokołu fakultatywnego?
Dodaj komentarz