Rodzinna i dostępna wiosna w Muzeum POLIN
Już 5 marca w Muzeum POLIN rusza cykl warsztatów skierowanych do rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami – w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną oraz w spektrum autyzmu. Podczas zajęć będziemy odkrywać m.in. świat żydowskich tradycji i zabaw, działanie prasy drukarskiej czy poznawać sekrety Muranowa.
- Zależy nam, aby każdy uczestnik czuł się u nas dobrze i mógł aktywnie uczestniczyć w warsztatach, bez względu na rodzaj niepełnosprawności. Warsztaty przygotowywane są w oparciu o specjalistyczne scenariusze i z wykorzystaniem multisensorycznych materiałów – mówi Wioleta Jóźwiak, Starsza specjalistka ds. dostępności w Muzeum POLIN.
Terminy warsztatów i zapisy
- Wybrane niedziele w okresie: 5 marca-4 czerwca, godz. 11:00-14:00
- Wybrane soboty w okresie: 22 kwietnia-10 czerwca, godz. 10:00-14:00 · Wstęp bezpłatny, wymagana rezerwacja: muzeumdostepne@polin.pl
Tematy zajęć
Dawne gry i zabawy
- 5 marca (niedziela), godz. 11:00-14:00
Ene, due, rabe – dlaczego w dawnych polskich wyliczankach słychać jidysz, czyli język żydowski? W co bawiły się dzieci na warszawskich podwórkach 100 lat temu? W czasie warsztatów wybierzemy się w podróż w czasie, zajrzymy na naszą wystawę i sprawdzimy, jak gra się w klasy, klipę i drejdla. Sami zrobimy także proste zabawki z kawałka sznurka, szmatki i guzika.
Warsztaty muzyczne „Halo, halo tu Muranów”
- 12 marca, 2 kwietnia, 23 kwietnia, 4 czerwca, godz. 10:00-14:00
- Warsztaty przeznaczone dla dzieci powyżej 7 roku życia
Wspólnie stworzymy krótką dźwiękową mapę Muranowa (okolic Muzeum POLIN), dowiemy się, jak w warunkach studyjnych można zrealizować nagranie efektów dźwiękowych, posłuchamy swojego głosu "od drugiej strony" i nauczymy się kilku radiowych sztuczek. Efektem naszej pracy będzie dźwiękowy kolaż, zrealizowany przez profesjonalnego reżysera dźwięku.
Muzealny zwierzyniec
- 26 marca (niedziela), godz. 11:00-14:00
Zabawimy się w poszukiwanie niesamowitych zwierzaków na naszej wystawie. Obejrzymy kolorowe, pełne fantastycznych stworzeń sklepienie synagogi z Gwoźdźca i spróbujemy rozpoznać poszczególne gatunki. Może uda nam się stworzyć opowieść o każdym z nich? Przy pomocy różnych form plastycznych spróbujemy wyczarować zwierzaki z naszej wyobraźni.
Niezwykły świat książek
- 16 kwietnia (niedziela), godz. 11:00-14:00
Bajki, wierszyki i opowieści towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat. Podczas warsztatów dzieci zanurzą się w świecie książek – zarówno tych współczesnych, jak i bardzo starych.
Na naszej wystawie poszukamy informacji o tym, jak powstawały pierwsze drukowane książki. Sprawdzimy działanie prasy drukarskiej. Sami spróbujemy trudnej sztuki kaligrafii.
Sobotnie spacery sensoryczne ulicami Muranowa
- 22 kwietnia, 13 maja, 27 maja, 10 czerwca (soboty), godz. 11:00-14:00
Spacery po Muranowie, w czasie których poznamy miasto zmysłami: słuchem, wzrokiem, dotykiem. Podczas spaceru uważnie przyjrzymy się okolicznym ulicom, skwerom, budynkom, poczujemy dłońmi różnorodne faktury, doświadczymy temperatur różnych miejsc. Inaczej niż zazwyczaj, punktem wyjścia do opowieści o Muranowie będzie doświadczenie, a zmysły poprowadzą nas przez kolejne miejsca spacerowej trasy.
O mincerzach, kupcach i innych zapomnianych zawodach
- 14 maja (niedziela), godz. 11:00-14:00
Wybierzemy się w podróż do początków istnienia naszego państwa. Czym wówczas zajmowali się ludzie? Jak żyli? Jak podróżowali? Jakie wykonywali prace? Zajrzymy do warsztatu starego mincerza, który wybijał monety, i sami zaprojektujemy własną walutę. Sprawdzimy, czym handlował kupiec na targu i jakie obowiązki miał rycerz służący swojemu władcy.
W królestwie Maciusia
- 21 maja (niedziela), godz. 11:00-14:00
Król Maciuś Pierwszy oddał dzieciom tron. Podczas warsztatów poszukamy wytwornego tronu na naszej wystawie. Każde dziecko będzie mogło na nim zasiąść i nadać prawo, które będzie obowiązywało w jego rodzinie. Wspólnie posłuchamy opowieści o dziecięcym królu i przygotujemy królewskie stroje i korony, by na koniec w barwnym dworskim korowodzie przemaszerować przez muzeum.
Udogodnienia
Na parkingu od strony ulicy Anielewicza przygotowaliśmy 2 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
W kasach, Miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” oraz Centrum Edukacyjnym przygotowaliśmy słuchawki wyciszające dla zwiedzających w spektrum autyzmu – bezpłatnie, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji. Na poziomie -1 znajduje się natomiast pokój wyciszenia. Pomieszczenie izoluje od hałasu i obecności innych osób.
Szczegółowe informacje nt. dostępności Muzeum POLIN:
- na stronie polin.pl/pl/informacje-dla-niepelnosprawnych
- mailowo lub telefonicznie u starszej specjalistki ds. dostępności, Wiolety Jóźwiak, e-mail: muzeumdostepne@polin.pl, tel.: 600 472 828.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz