Aneks do umowy o zatrudnieniu
Nauczyciel prowadzący w chwili obecnej od 2 miesięcy znajduje się na zwolnieniu lekarskim. Ja przejęłam obowiązki wychowawcy oraz prowadzenia zajęć w tej klasie w pełnym wymiarze. Czy mam prawo domagać się od dyrekcji aneksu do umowy o zatrudnieniu? Nauczyciel wspomagający pracuje w wymiarze 20 godzin tygodniowo, a nie 18.
Szanowna Pani,
korzystając z dyspozycji art. 10 ust. 1 Karty Nauczyciela, dyrektor szkoły winien mieć na uwadze przede wszystkim swoje podstawowe zadanie, jakim jest zapewnienie niezakłóconego przebiegu procesu dydaktycznego.
Zasady w przypadku nieobecności nauczyciela są następujące:
W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z zastępstwa nieobecnego nauczyciela z nauczycielem stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela).
Jeżeli już zatrudniony w szkole nauczyciel, który miałby zastąpić innego nauczyciela nieobecnego w pracy, jest zatrudniony na część etatu, godziny na zastępstwo przydziela się za porozumieniem stron poprzez okresowe zwiększenie wymiaru zatrudnienia. Jeżeli zaś nauczyciel jest już zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, godziny na zastępstwo będą przydzielone jako ponadwymiarowe.
Nauczyciel już zatrudniony w szkole może zastępować nieobecnego nauczyciela w ramach stałego zastępstwa (np. zwiększenie wymiaru zatrudnienia jeżeli jest zatrudniony w niepełnym wymiarze lub godzin ponadwymiarowych jeżeli jest zatrudniony w pełnym wymiarze), a nie doraźnych zastępstw. Jeżeli nie jest to możliwe (np. nauczyciel ma już maksymalną liczbę przydzielonych godzin ponadwymiarowych), konieczne jest zatrudnienie nauczyciela na zastępstwo. O zmianie warunków pracy nauczyciela, decydują strony porozumienia tj. dyrektor i nauczyciel.
Z art. 34a ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela wynika, że dodatek za wychowawstwo przysługuje w związku z sprawowaniem funkcji wychowawcy klasy. Nauczyciel zastępujący innego nauczyciela na zwolnieniu lekarskim w zastępstwie pełni też funkcję wychowawcy, dlatego niewątpliwie powinien otrzymywać dodatek funkcyjny.
Z poważaniem
Anita Siemaszko, prawnik