Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV. Lepiej zapobiegać niż leczyć
4 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego odpowiedzialnego m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia.
Wirus HPV
Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych, ale także poprzez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej. Warto pamiętać, że użycie prezerwatywy przy tym wirusie nie chroni przed zakażeniem, a jedynie zmniejsza ryzyko. Ważnym elementem profilaktyki u kobiet jest coroczne wykonywanie cytologii.
Wirus brodawczaka ludzkiego ma niemal 200 typów, dzieli się je na onkogenne i nieonkogenne. Przy genotypie wysokiego ryzyka zmian na skutek infekcji wirusowej istnieje duże prawdopodobieństwo wywołania nowotworów:
- blisko 100% stanów przedrakowych i raka szyjki macicy,
- 64-100% stanów przedrakowych i nowotworów pochwy,
- 90% nowotworów odbytu,
- 30% nowotworów prącia,
- 5-30% nowotworów sromu,
- 3,7% nowotworów jamy ustnej,
- 11% nowotworów nosogardzieli,
- 20% nowotworów nasady języka, migdałków,
- 25% nowotworów nieokreślonej części gardła,
- zachorowania na nowotwory głowy i szyi (jama ustna ok. 3,7%; nosogardziel- ok. 11%; nasada języka, migdałek- ok. 19,9%, nieokreślone części gardła- ok. 25%)
Prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy są wynikiem wcześniejszego zakażenia HPV.
Szczepienia przeciw HPV? Dla kogo darmowe?
27 lutego, Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rozpoczną się szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego – cena rynkowa jednej dawki waha się pomiędzy 450 zł a 750 zł.
- Z 1 czerwca ruszamy w Polsce z powszechnym, dobrowolnym i darmowym szczepieniem przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat – zadkeklarował Adam Niedzielski.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz