Chcemy równoWAGI
Waga – tak jak wzrost, ciśnienie albo tętno – jest jednym z podstawowych, ale i kluczowych pomiarów organizmu. Pytanie o wagę jest jednym z najczęściej zadawanych podczas wizyty u lekarza. Dużej części naszego społeczeństwa, korzystającej z klasycznych wag stojących, nie przychodzi nawet na myśl, że są osoby, które nie sprawdzą swojej masy na takiej wadze. Co więcej, świadomości tego, jak zważyć np. osobę poruszającą się na wózku, nie ma duża część personelu medycznego.
Brak specjalistycznego sprzętu
Niestety, gdy placówka nie ma odpowiedniego sprzętu do ważenia, pojawiają się propozycje skorzystania z… wagi weterynaryjnej lub przemysłowej. Czasami osoby z niepełnosprawnością słyszą bezpośrednią propozycję, aby udać się do PSZOK lub... do masarni!
Fundacja Kulawa Warszawa wraz z partnerami – Stowarzyszeniem Mudita, Fundacją Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom, portalem Niepełnosprawni.pl oraz Fundacją Integracja postanowiły pokazać społeczeństwu, że takie rozwiązania są niegodnym traktowaniem osób z niepełnosprawnościami, tym bardziej że istnieją sprzęty umożliwiające weryfikację masy ciała osoby z trudnościami w poruszaniu się. Z tą ideą 6 lutego br. rozpoczęto kampanię pod hasłem: Chcemy równoWAGI!
Kampania miała kilka etapów:
- Poruszona została kwestia dostępności do wag krzesełkowych, najazdowych i łóżkowych w podmiotach medycznych.
- Przedstawione zostały historie osób, które podzieliły się swoimi doświadczeniami dotyczącymi braku dostępności do wag w różnych sytuacjach, nie tylko u lekarza.
- Przekazane zostały informacje na temat tego, jak pytać o dostępność wag w gabinetach lekarskich i jak ją sprawdzać.
- Szansę rozpowszechnienia informacji o posiadaniu dostosowanych wag dostały podmioty medyczne, które nimi dysponują.
Osoby z trudnościami w poruszaniu się zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety, weryfikującej informacje na temat rozwiązań dotyczących poznawania własnej masy ciała, oraz do zgłaszania podmiotów z dostosowanymi wagami – za pomocą formularza, ankiety i strony, dostępnych po zeskanowaniu QR kodu (obok).
Więcej szczegółów w mediach społecznościowych Fundacji Kulawa Warszawa:
www.facebook.com/KulawaWarszawa
www.instagram.com/dostepnaginekologia.pl
https://www.tiktok.com/@dostepnaginekologia.pl
Katarzyna Cimoch – koordynatorka działań Fundacji Kulawa Warszawa; www.kulawawarszawa.pl
Podcasty Integracji
Zapraszamy do odsłuchana podcastu z Katarzyną Cimoch
Ile waży godność? Ile kosztuje bezpieczeństwo? Rozmowa o idei kampanii, ale także o podstawowym prawie każdego człowieka - o godności pacjenta.
Artykuł pochodzi z numeru 1/2023 magazynu „Integracja”.
Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.
Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Chciał studiować cyberbezpieczeństwo, ale uczelnia nie uwzględniła studentów z niepełnosprawnością. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich
- Renta wdowia. ZUS przygotował wnioski i ankietę
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
Dodaj komentarz