Czy zmiana stopnia niepełnosprawności może mieć wpływ na przyznanie renty?
Dzień dobry, mam małe pytanie. Czy zmiana stopnia niepełnosprawnosci ze stopnia znacznego na umiarkowany może mieć wpływ na przyznanie renty na kolejne lata? Osoba jest 3 lata po przeszczepie nerki. Z góry dziękuję za odpowiedź
Szanowny Panie, mamy obecnie w Polsce 2 systemy orzecznicze:
- Orzecznictwo do celów rentowych, które prowadzą lekarze orzecznicy ZUS oraz komisje lekarskie ZUS. Szczególnymi grupami są rolnicy i ich rodziny - podlegają oni lekarzom rzeczoznawcom i komisjom lekarskim Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a także tzw. służby mundurowe (policjanci, żołnierze, celnicy) i ich rodziny - podlegają komisjom lekarskim MON lub MSWiA.
- Orzecznictwo do celów pozarentowych - prowadzone przez powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Tylko orzeczenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oceniają zdolność do pracy i są podstawą do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego, czyli renty. Orzeczenia zespołów powiatowych nie są w żadnym przypadku podstawą do ubiegania się o rentę i emeryturę, ale stwarzają możliwość otrzymania różnych dodatkowych świadczeń przysługujących osobom niepełnosprawnym. Można przekładać orzeczenia wydane do celów rentowych na orzeczenia dla celów pozarentowych -nie odwrotnie! Więcej na ten temat: https://niepelnosprawni.gov.pl/art,13,instytucje-orzekajace-procedury-orzekania-tryb-i-zasady
Reasumując, orzeczenia wydane przez powiatowy zespół i stopnie niepełnosprawności nie mają wpływu na Pana świadczenie rentowe.
Według art.12-14 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 504 ze zm. o niezdolności do pracy (ma to wpływ na uzyskanie prawa do renty) orzekają w postępowaniu orzeczniczym:
- lekarz orzecznik jako I instancja;
- komisja lekarska ZUS jako II instancja,
Z poważaniem
Anita Siemaszko, prawnik