Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pełnomocnik Rządu: Powstanie świadczenie wspierające a opiekunowie będą mogli dorabiać

17.03.2023
Autor: oprac. MR
Źródło: Twitter
Paweł Wdówik podczas debaty na Wielkiej Gali Integracji

Po spotkaniu z opiekunami, którzy od września zeszłego roku protestują pod pad Pałacem Prezydenckim w sprawie umożliwienia łączenia Świadczenia Pielęgnacyjnego z zarabianiem pieniędzy, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło szereg rozwiązań, które mają zacząć wchodzić w życie od stycznia 2024 roku.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele protestujących i Minister Rodziny Marlena Maląg i Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

 Świadczenie dwa razy wyższe od renty socjalnej

Podczas konferencji, która odbyła się po trwającym trzy godziny spotkaniu Pełnomocnik przedstawił trzy zasadnicze elementy tworzące model nowego systemu wspierającego osoby z  niepełnosprawnością  i ich opiekunów.

- Pierwszy element to świadczenie wspierające kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, Nieobwarowane jakimikolwiek dodatkowymi  uwarunkowaniami jak dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności  i jej stopień czy  aktywność zawodowa osoby z niepełnosprawnością.  To będzie  świadczenie wynikające z niepełnosprawności – tłumaczył Paweł Wdówik -  Ono będzie miało trzy poziomy. Poziom najwyższy dla osób wymagających największego wsparcia. Będzie on równy dwukrotności renty socjalnej. Poziom drugi równy rencie socjalnej i poziom trzeci równy 50 procentom renty socjalnej – podkreślił Paweł Wdówik. Co ważne - otrzymywanie nowego świadczenia nie będzie oznaczało rezygnacji z renty.

Jak objaśniał Pełnomocnik, żeby móc wystąpić o to świadczenie,  trzeba będzie mieć ustalony poziom potrzeby wsparcia.

Czy to początek reformy orzecznictwa?

- Będzie to czynność przeprowadzana wojewódzkie zespoły orzecznicze, a ustalana potrzeba wsparcia będzie miała wartość punktową, możliwie zobiektywizowaną w skali od zera do stu punktów. Opierać się to będzie o międzynarodową klasyfikację funkcjonowania ICF, który jest oceną nie medyczną, ale funkcjonalną – mówił Pełnomocnik. Jak doprecyzował w porannej rozmowie z radiem RMF, oceną potrzeby wsparcia będą zajmować się dwuosobowe zespoły nielekarskie, złożone fachowców od funkcjonowania osób z niepełnosprawnością. Świadczenie wspierające będzie, według słów Pawła Wdówika, przyznawane osobom, które na stupunktowej skali potrzeby wsparcia znajdą się między 70 a 100 punktem. Tu warto zaznaczyć, że właśnie na skali potrzeb zgodnej z klasyfikacją ICF opiera się zapowiadana od lat reforma orzecznictwa.

- Od stycznia 2024 uruchomimy pierwszy poziom świadczenia wspierającego dla osób między 90 a 100 punktem w tej sakli, czyli wymagające najwyższego wsparcia. Następne będą poziomy uruchamiane w latach 2025 i 2026 – zapowiadał Paweł Wdówik.

Opiekunowie będą mogli dorabiać

- Dla opiekunów, którzy po decyzji o przejściu osoby z niepełnosprawnością na to świadczenie uruchamiamy okres ochronny: opłacamy składki, jeśli nie podejmie zatrudnienie, świadczenie przedemerytalne, zasiłek dla bezrobotnych i pakietu pomocowego z Funduszu Pracy, który będziemy jeszcze w szczegółach ustalać – mówił w trakcie konferencji Paweł Wdówik.

- Świadczenie będzie przyznawane osobie niepełnosprawnej, automatycznie opiekun będzie mógł podejmować aktywność zawodową i pracować bez limitu zarobków, bo nie będzie powiązany z tym świadczeniem wspierającym – doprecyzowała te informacje Minister Marlena Maląg  w porannej rozmowie z Radiem ZET.

Świadczenie pielęgnacyjne zostaje

- Dla osób, które nie będą chciały, nie będą mogły lub będą się obawiały przejścia na ten nowy system, na świadczenie wspierające, będzie możliwość pozostania na świadczeniu pielęgnacyjnym z możliwością dodatkowej pracy do poziomu zarobkowania do mniej więcej 20 tys. rocznie. Szczegółowa kwota będzie doprecyzowana. Ta możliwość będzie też dla tych osób, których członkowie rodziny będą miały określony poziom potrzeby wsparcia – podkreślił Pełnomocnik.

Paweł Wdówik powiedział też, że będzie możliwość wymiany świadczenia na dodatkowe wsparcie asystenckie, ponad to, co będzie zagwarantowane w przygotowywanej przez Kancelarię Prezydenta ustawie.


Komentarz

  • łoooo ale pomoc
    To mówię JA
    20.03.2023, 16:36

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas