Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wykształcenie instruktora terapii WTZ

26.01.2016
Autor: Zofia

Czy instruktor terapii, pracujący w Warsztacie Terapii Zajęciowej od prawie 20 lat, mający wykształcenie wyższe pedagogiczne, jest zobowiązany do podjęcia studiów lub ukończenia szkoły policealnej o kierunku terapia zajęciowa, aby mógł dalej pracować w WTZ? Wobec pojawiających się rozbieżności dot. tegoż i braku jednoznacznych rozstrzygnięć bardzo proszę o odpowiedź.

Szanowna Pani,

Zasady funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z przepisami, pracownikami warsztatu są:

  1. kierownik warsztatu;
  2. specjaliści do spraw rehabilitacji lub rewalidacji;
  3. instruktorzy terapii zajęciowej;
  4. psycholog.

W zależności od potrzeb w warsztacie zatrudnia się:

  1. pielęgniarkę lub lekarza;
  2. pracownika socjalnego;
  3. instruktora zawodu;
  4. inne osoby niezbędne do prawidłowego funkcjonowania warsztatu.

Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2009 r. ustawą o pracownikach samorządowych, pracodawcy zatrudniający na podstawie umowy o pracę pracowników samorządowych mają obowiązek określić w regulaminie wynagradzania wymagania kwalifikacyjne tych pracowników. Kwalifikacje te nie mogą być niższe od wymagań wynikających z rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, mogą być jednak wyższe i bardziej szczegółowe.

Zatem jeśli na stanowisku terapeuty zajęciowego wymagane jest wykształcenie kierunkowe, warunkiem dalszego zatrudnienia może być ukończenie odpowiedniego kursu, szkoły czy nawet studiów podyplomowych.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas