Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opieka nad babcią

28.08.2023
Autor: Magdalena

Moja babcia ma umiarkowany stopień niepełnosprawności (może to ulec zmianie). Chciałabym zostać jej opiekunem, od roku nie pracuję, pomagam babci w codziennym funkcjonowaniu. Co mam zrobić, żeby zostać tym opiekunem?

Szanowna Pani,

Świadczenie pielęgnacyjne reguluje art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i przysługuje ono z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Powyższe oznacza, iż aby mogła Pani ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, Pani Babcia musi mieć przyznany stopień znaczny niepełnosprawności – na chwilę obecną ma stopień umiarkowany. To dopiero umożliwi ubieganie się o świadczenie pielęgnacyjne. Oczywiście w czasie postępowania o świadczenie będą sprawdzane także przesłanki formalne po Pani stronie, czy je Pani spełnia celem przyznania świadczenia.   

Jeżeli będzie potrzeba aby porozmawiać ze mną o sprawie szerzej, można skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie od razu udzielona porada).

Z poważaniem

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas