66 tys. wniosków o świadczenie rodzinne na Opolszczyźnie
Od początku lutego rodzice i opiekunowie z Opolszczyzny złożyli już niemal 66 tys. wniosków o przyznanie świadczenia rodzinnego 500 plus. Ponad 90 procent wniosków zostało już rozpatrzonych.
Nowy okres rozliczeniowy świadczenia rodzinnego
W całym kraju od 1 lutego ZUS przyjął już prawie 3 mln wniosków o świadczenie rodzinne. Wszystkie wnioski dotyczą nowego okresu świadczeniowego, który będzie trwać od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.
- W naszym regionie najwięcej wniosków złożyli rodzice ze stolicy województwa bo niemal 11 tysięcy. Kolejnych 7,8 tysięcy wniosków pochodzi z powiatu opolskiego. Na razie najmniej elektronicznych wniosków o świadczenie 500 plus odnotowaliśmy w powiatach głubczyckim i namysłowskim, odpowiednio 2,7 tysięcy i 3300 wniosków – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
ZUS przypomina, że wnioski o świadczenie można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów: poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia albo bankowość elektroniczną.
Aplikacja mZUS zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy dokument na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane.
Aplikacja mobilna mZUS umożliwia szybkie i wygodne składanie wniosków nie tylko o świadczenie wychowawcze 500 plus, ale również o świadczenie z programu Dobry Start, rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) i dofinansowanie żłobkowe.
Aby aktywować aplikację, należy powiązać ją ze swoim profilem na PUE ZUS. Proces ten jest opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz