Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowe technologie w odzieży

28.12.2013
Autor: Dorota Wiankowska
Źródło: www.komputerswiat.pl, www.hi-fun.com
Materiał w kropki/sxc.hu

Inteligentna odzież – praktyczne połączenie nowych technologii i tekstyliów - to wyzwanie dla wynalazców. Są tacy, którym udało się mu sprostać.

Zdaniem naukowców integracja technologii w odzieży jest nieunikniona. Rozwiązania określane jako Wearable Technology są póki co w większości drogie i niedostępne dla przeciętnych  konsumentów. Przykładem części garderoby wyposażonej w praktyczne rozwiązanie technologiczne, które niedługi będzie można traktować jak standardowy produkt są rękawiczki hi-Call. Dzięki temu, że są wyposażone w technologię Bluetooth pozwalają na prowadzenie telefonicznych rozmów bez potrzeby wyjmowania smartfona z kieszeni czy torby.

Rozmowa przez rękawiczkę

Włoska firma hi-Tech zaprojektowała rękawiczki w taki sposób, że w kciuku znajduje się głośnik a mikrofon w małym palcu. Dzięki temu można swobodnie rozmawiać przez telefon w mroźne dni, bez efektu zmarzniętej na kość dłoni. Kciuki i palce wskazujące rękawiczek pokryte są specjalną powłoką umożliwiającą dodatkowo obsługę ekranu dotykowego w standardowy sposób. Rękawiczki działają na baterię i ładowane są przez port micro USB. Bateria ma wytrzymywać 20 godzin rozmów. Są w sprzedaży i można je zakupić bezpośrednio od producenta w cenie 200 złotych.

Technologia odporna na pranie

Warto zauważyć, że jednym z wyzwań projektantów Wearable Technology jest możliwość prania inteligentnej odzieży. Niemiecki naukowcom udało się rozwiązać ten problem. Postanowili zastosować poliuretan - bardzo elastyczny materiał wyposażony w diody, który można moczyć w wodzie. Dzięki temu świecące kurtki czy koszulki wyposażone są w diody odporne na pranie. Poliuretan służy standardowo m.in. jako nośnik dla rozciągliwych obwodów elektrycznych. Rozciągliwe obwody wydają się być ciekawą nowością dla producentów tekstyliów. Być może świecące diodowym światłem ubrania okażą się modowym hitem nadchodzących sezonów...?

Tłumacz zainstalowany w koszulce

Innym przykładem połączenia tekstyliów z nowymi technologiami jest rozwiązanie firmy Cutecircuit. Projektanci stworzyli koszulkę wyposażoną w wyświetlacz i specjalny chip służący do sterowania systemem. Wynalazek może pobierać wiadomości ze smartfona i prezentować je na wyświetlaczu. Na powierzchni koszulki można wyświetlić treści z Facebooka i Twittera. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację. T-shirt OS może również służyć jako tłumacz. Dzięki małemu głośnikowi i mikrofonowi można korzystać z Tłumacza Google.

Buty z GPS

Jednym z bardziej użytecznych wynalazków Wearable Technology są buty z systemem GPS. Firmy GTX Corp i Aetrex Worldwide stworzyły obuwie przeznaczone dla osób z demencją, czy biegaczy, którzy pokonują długie dystanse. Buty pełnią funkcję elektronicznego stróża. Gdy osoba, która je nosi przekroczy wyznaczoną odległość od domu, jej opiekunowi zostaje wysłany SMS lub e-mail. W informacji określona jest aktualna lokalizacja osoby noszącej buty. Istnieje również możliwość ciągłego sprawdzania gdzie dana osoba się znajduje. Para obuwia z GPS-em kosztuje 1000 zł. Dodatkowo należy opłacać miesięczny abonament za raporty wysyłane co 30 minut (lub w wersji dziesięciominutowej – 140 złotych).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas