Świadczenie wspierające. Zobacz co usunięto a co dodano do rządowego projektu
Na stronie Sejmu RP dostępna jest nowa wersja Projektu ustawy o świadczeniu wspierającym. Usunięto z niego m.in. kontrowersyjny zapis dotyczący marnotrawienia środków. Dodano za to formularz z pytaniami, na podstawie których oceniana będzie potrzeba wsparcia.
4 kwietnia Projekt ustawy wprowadzającej świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami został przyjęty przez Radę Ministrów. Na stronie Sejmu pojawiła się treść projektu, którego wstępną wersję Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało już w marcu.
Usunięto zapisy o marnotrawieniu
Projekt spotkał się wtedy z dość mocną krytyką. Dotyczyła ona m.in. braku konkretnych informacji na temat skali, według której ma być przyznawane nowe świadczenie, ale też za zapisy dotyczące marnotrawieniu środków ze świadczenia wspierającego.
- Zupełnie niepotrzebny jest artykuł 6. projektu, pozwalający kierownikowi ośrodka pomocy społecznej na ocenę, czy świadczenie nie jest marnotrawione oraz na zastępowanie go formą rzeczową lub opłacaniem usług. Jest to kalka przepisów dotyczących świadczenia 500 +, nieprzystająca do świadczenia wspierającego – tak komentował wcześniejszą wersję projektu dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnością.
Teraz te zapisy zostały usunięte.
- Przywrócono też obecną przesłankę uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, ktora mówi niepodejmowania lub rezygnacji z zatrudniania. Dodano przy tym przepis, zgodnie z którym: „Osobie sprawującej opiekę przysługuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego pomimo podjęcia lub wykonywania zatrudnienia, lub innej pracy zarobkowej, jeżeli z tych tytułów osiągnęła, w danym roku kalendarzowym, dochód w wysokości nieprzekraczającej sześciokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującej na dzień 31 grudnia danego roku kalendarzowego” - zauważa dr Kurowski.
Jest skala
Pojawił się za to projekt rozporządzenia z formularzem dotyczącym ustalania poziomu potrzeby wsparcia, która będzie kluczowa przy przyznawaniu nowego świadczenia. Formularze zawierają pytania dotyczące czynności z różnych dziedzin życia osoby z niepełnosprawnością. Są w nim zarówno pytania dotyczące radzenia sobie z takimi czynnościami jak mycie, jedzenie, samodzielne poruszanie się czy ubierania, ale też dotyczące funkcjonowania społecznego: Podejmowanie decyzji dotyczących codziennego odżywiania, zarządzanie codziennym budżetem czy robienia zakupów i dysponowania swoim czasem i codziennymi czynnościami, ale też odbieranie wiadomości werbalnych. Przy ocenie zdolności do wykonywania każdej czynności ma się uwzględniać: zdolność do podejmowania decyzji, świadomość skutków swoich działań oraz możliwość wykonania przez osobę czynności lub zadań.
Z całym projektem można zapoznać się na stronie Sejmu.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz