Prawa osób pracująca w ochronie bez praw i przywilejów?
Dlaczego osoba z niepełnosprawnością 0-5 R i zatrudniona w ochronie nie ma praw i przywilejów, jak pozostałe osoby z niepełnosprawnością, które są zatrudnione w innych, o wiele mniej wymagających stanowiskach pracy? Tu chodzi o finanse czy dyskryminację? Nasz przeciętny obchód to 6-10 x 1000m na zmianę. W czym jesteśmy gorsi (lepsi)? Co na to Biuro Pełnomocnika Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych?
Szanowny Panie,
zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej, czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Stosowanie wskazanych powyżej norm czasu pracy nie powoduje obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości.
Jednak ww. przepisów nie stosuje się:
- do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
- gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
Zatem skoro zatrudniony jest Pan w ochronie, nie obowiązują Pana ww. przepisy dotyczące skróconej normy czasu pracy, a obowiązują normy czasu pracy przewidziane przez Kodeks pracy.
Art. 15. 1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. 2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. 2a. (uchylony) 3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. 4. (uchylony) Art. 16. 1. Przepisów art. 15 nie stosuje się: 1) do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz 2) gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę. 2. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik