Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Powstaje aplikacja wspierającą komunikację emocji osób w spektrum autyzmu

18.04.2023
Autor: inf.prasowa, fot. Pexels
kilka aplikacji na smartfonie, które palcem wskazuje dziewczyna

Już w przyszłym roku na polskim rynku pojawi się aplikacja mobilna, która będzie wspierać osoby w spektrum autyzmu oraz ich rodziny w odczytywaniu i komunikowaniu emocji. Aplikacja, którą tworzy startup Task4EA, wykorzysta w tym celu mechanizmy grywalizacji i algorytmy sztucznej inteligencji. Startup pozyskał właśnie inwestora: 1 mln zł zainwestował w niego poznański fundusz venture capital Carlson EVIG Alfa.

Wsparcie społeczności w spektrum

Task4EA to wspólny projekt spółki Task4m.com i Doroty Korzeniowskiej, od lat wspierającej startupy w roli mentorki i inwestorki. Partnerem merytorycznym jest wrocławska Fundacja Prodeste, która pod kierownictwem dr Joanny Ławickiej przeprowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie podnoszenia poziomu samoświadomości emocjonalnej u osób doświadczających trudności w odbiorze i komunikowaniu emocji. Efektem wspólnej pracy startupu i fundacji będzie aplikacja mobilna o roboczej nazwie T4EA, która ma być pierwszym kompleksowym rozwiązaniem na polskim rynku, wspierającym społeczność osób w spektrum.

Zespół Task4EA szacuje, że w naszym kraju mieszka co najmniej 400 tysięcy osób w spektrum autyzmu. Według statystyk, może to nawet być około 2 procent całej populacji, co oznacza, że wiele osób nadal pozostaje nieświadomych faktu, że funkcjonuje w modelu spektrum. Z roku na rok rośnie w Polsce liczba diagnoz oraz społeczna świadomość na temat autyzmu i neuroróżnorodności. Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki, we wrześniu 2022 roku orzeczenie o potrzebie specjalnego kształcenia szkolnego z uwagi na trudności wynikające ze spektrum autyzmu posiadało w Polsce ponad 82 tys. dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Dla porównania - w 2015 roku takie orzeczenie posiadało 22 tys. uczniów.

- Bardzo się cieszę, że udało mi się pozyskać do współpracy przy projekcie dr Joannę Ławicką, autorkę wielu cenionych publikacji o spektrum autyzmu, w tym najbardziej znanej „Nie jestem kosmitą, mam zespół Aspergera”, oraz zespół Fundacji Prodeste. Ich podejście skupia się na nauce odkodowywania emocji, które w spektrum są szczególnie trudne do prawidłowego odczytania. Chcielibyśmy przenieść doświadczenie specjalistów Prodeste na grunt sztucznej inteligencji i dostarczyć narzędzie, które osobom w spektrum ułatwią komunikowanie emocji – mówi Dorota Korzeniowska, współzałożycielka Task4EA.

Sztuczna inteligencja

Startup zamierza wykorzystać możliwości platformy grywalizacyjnej i algorytmów sztucznej inteligencji w celu zbudowania narzędzia wspomagającego rozwój emocjonalny osób w spektrum oraz wspierającego je we właściwym odczytywaniu i interpretowaniu trudnych w odbiorze zachowań. Takie wsparcie jest istotne dla osób w spektrum autyzmu, bo ich uwaga jest skierowana głównie na fakty i przedmioty. Emocje pozostają dla nich często mało istotnym elementem rzeczywistości. Mają one jednak przełożenie na jakość funkcjonowania w grupie i społeczeństwie.

Dzięki pozyskaniu 1,1 mln zł od funduszu Carlson EVIG Alfa firma zrealizuje w tym roku prace badawczo-rozwojowe oraz przygotuje rozwiązanie do komercyjnego wprowadzenia na rynek, które jest planowane na 2024 rok. Aplikacja będzie dostępna w modelu abonamentowym, a jej głównymi użytkownikami mają być rodziny osób w spektrum autyzmu oraz pracujący z nimi specjaliści.

- Task4EA to interesujący projekt z obszaru zdrowia, który idealnie wpisuje się w realizowaną przez nasz fundusz strategię inwestowania w innowacyjne polskie projekty badawczo-rozwojowe, charakteryzujące się dużym potencjałem biznesowym. Cieszę się, że oprócz walorów komercyjnych, projekt spełni także ważną funkcję społeczną. Dzięki edukacji i rosnącej świadomości społecznej coraz więcej osób znajdujących się w spektrum autyzmu może liczyć na fachową pomoc i wsparcie. Daje im to szansę na pełniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie oraz zwiększa ich możliwości realizacji życiowych celów i pasji. Nasza inwestycja w Task4EA wpisuje się w ideę social impact, łączącą cele biznesowe z celami społecznymi i środowiskowymi – mówi Dawid Wesołowski, prezes Carlson EVIG Alfa.


Obok Task4EA w portfelu inwestycyjnym funduszu Carlson EVIG Alfa znajdują się także takie startupy z obszaru medtech, jak: Nutrix (zdalna diagnostyka chorób przewlekłych), PelviFly (system diagnostyczno-rehabilitacyjny mięśni dna miednicy), EnForce Medical Technologies (dostawca bionicznej protezy stopy) i MamyLINK (usługa dzielenia się zdjęciem 3D dziecka w czasie ciąży).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas