RPO nagrodził Stowarzyszenie „Żurawinka” m.in. za promocję komfortek
- Podjąłem decyzję o wyróżnieniu Odznaką Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich za zasługi dla obrony praw człowieka tej jednej z najbardziej zasłużonych polskich organizacji społecznych – mówił podczas uroczystego wręczenia Odznaki Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek — Walka o godność człowieka nie jest abstrakcyjnym pojęciem czy hasłem, ale przekłada się na konkretną pomoc osobom potrzebującym wsparcia — podkreślił prof. Wiącek. Z jego rąk odznakę odebrała prezeska „Żurawinki” Anna Nowak.
Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka” powstało w roku 1993 z inicjatywy rodziców. Misją organizacji jest niesienie wszechstronnej pomocy osobom z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, w tym szczególnie z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz ich opiekunom i rodzinom.
Szeroki wachlarz działań
Stowarzyszenie prowadzi od 22 lat Dzienny Ośrodek Terapeutyczny „Żurawinka” dla dorosłych osób wymagających intensywnego wsparcia, jak również realizuje wieloletnie projekty terapeutyczne dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD), pikniki, wycieczki, spotkania integracyjne, szkolenia, warsztaty, happeningi, wernisaże i imprezy okolicznościowe. W realizacji tych zadań korzysta ze wsparcia Miasta Poznań, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz innych instytucji i osób prywatnych. Organizuje m.in. wyjazdy do Czech, gdzie osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą skorzystać ze wciąż niedostępnych dla siebie usług dentystycznych. Stowarzyszenie prowadzi też projekt Paszport życia. Jest to narzędzie służące do zabezpieczenia osób zależnych, na przykład niemówiących osób ze sprzężoną niepełnosprawnością na wypadek nagłej nieobecności choroby lub śmierci ich stałych opiekunów
Komfortki na Wawelu i w Biurze Rzecznika
Stowarzyszenie Żurawinka jest inicjatorem głośnej akcji Przewijamy Polskę. Koalicja o tej nazwie , w skład której wchodzi 5 organizacji – w tym Integracja, od dwóch lat zabiega o stworzeni sieci komfortek, czyli pokoi pielęgnacyjnych wyposażonych w leżanki dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami i starszych, by umożliwić tym osobom i osobom je wspierającym wykonanie czynności higieniczno-pielęgnacyjnym w godny i bezpieczny sposób.
Szacuje się, że w Polsce z tego rozwiązania skorzystałoby około 150 tysięcy osób. Dzięki akcji powstało już 36 komfortek w tym jedna na krakowskim Wawelu.
Komfortka powstała też w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich przy alei Solidarności 77 w Warszawie. Komfortka jest dostępna nie tylko dla interesariuszy i klientów Biura RPO
Anna Nowak: będzie jeszcze, co robić
- Naszym największym marzeniem jest to, by takie organizacje jak nasza nie były potrzebne, żeby w naszym był dobrze funkcjonujący system wsparcia podkreśliła –mówiła odbierając nagrodę z rąk Anna Nowak – Jak próbowałam policzyć ile osób wsparliśmy przez te 30 lat to było ich około 1500. Wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze, co robić – powiedziała prezeska „Żurawinki”.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz