Noc Muzeów 2023
Noc Muzeów zbliża się wielkimi krokami. Zaplanowano setki atrakcji dla wszystkich miłośników odkrywania miasta po zmroku m.in. koncert z pokazami świateł, warsztaty operowe dla dzieci i prezentację zabytkowych samochodów.
Noc Muzeów 2023
- Noc Muzeów to niemal 270 fantastycznych miejsc w całej Warszawie do zwiedzania. Sprawdźcie całą listę i wyruszcie całymi rodzinami odkrywać stolicę. A przy okazji oczywiście możecie zajrzeć do mojego gabinetu i zobaczyć jak wygląda miejsce, w którym na co dzień pracuje prezydent m.st. Warszawy – zachęca do uczestnictwa w Nocy Muzeów Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
W nocy z 13 na 14 maja otwartych będzie aż 265 placówek, z czego ponad 40 po raz pierwszy. Podobnie, jak w latach poprzednich nie są to tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te na co dzień niedostępne, np. będzie można obejrzeć fragment stuletnich sieci kanalizacyjnych ukrytych pod ziemią, zwiedzić nowo otwartą Ambasadę Islandii w Polsce, zobaczyć wnętrza niesamowitej Willi Żabińskich w warszawskim Zoo i wziąć udział w warsztatach w innowacyjnym centrum edukacyjnym specjalizującym się w programowaniu i robotyce.
Poza tym w Centrum Nauki Kopernik będzie można porozmawiać z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją, a w kinie Iluzjon obejrzeć wystawę zabytkowego sprzętu filmowego i filmy wyświetlane z taśmy 16 milimetrowej. Z kolei w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbędzie się prezentacja samochodów zabytkowych z okresu PRL-u, a Muzeum Domków dla Lalek, Gier i Zabawek zorganizuje nocne zwiedzanie z latarkami. Dla spacerowiczów będzie także otwarty powstający gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy pl. Defilad.
Noc Muzeów w plenerze
Nie zabraknie też wydarzeń plenerowych. Stołeczne Centrum Edukacji poprowadzi warsztaty malarskie w plenerze, a na Pradze-Północ odbędzie się spacer po Szmulowiźnie i Michałowie. Tej nocy będzie można również zobaczyć gabinet prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego przy Placu Bankowym 3/5.
Miasto zaplanowało także niezwykle popularną paradę i wystawę zabytkowych autobusów oraz interaktywną instalację przenoszącą w świat sztuki na placu Defilad. Przygotowano także specjalne trasy, dzięki którym zwiedzający nie ominą najciekawszych punktów Nocy Muzeum.
Komunikacja miejska w Noc Muzeów
I w tym roku będą bezpłatne linie muzealne. Linia autobusowa N obsługiwana autobusami elektrycznymi oraz linia tramwajowa M obsługiwana tramwajami zabytkowymi. By wszyscy warszawiacy bezpiecznie wrócili do swoich domów wydłużony zostanie czas kursowania komunikacji miejskiej. Metro, tramwaje i autobusy będą jeździć do godziny ok. 2:30, a autobusy nocne ze zwiększoną częstotliwością niż zwykle. Więcej informacji na stronie wtp.waw.pl.
Specjalne historyczne linie autobusowe i tramwajowe
Na przejażdżkę zabytkowym autobusem wokół centrum zabiorą autobusy linii A. Historyczne pojazdy pojadą trasą: EMILII PLATER – Emilii Plater – Świętokrzyska – Prosta – rondo I. Daszyńskiego – Towarowa – pl. A. Zawiszy – Grójecka – PL. NARUTOWICZA – Grójecka – pl. A. Zawiszy – Al. Jerozolimskie – Emilii Plater – EMILII PLATER.
Drugą specjalną linią będzie R. Zabytkowe autobusy pojadą bez zatrzymania między pętlą Emilii Plater a zajezdnią autobusową Woronicza na Mokotowie. Autobusy linii A i N będą kursowały od godziny 19:00 do 22:30.
Na tory wyjadą również zabytkowe tramwaje, jako linia M, kursujące w godz. 19:00-24:00 na trasie: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – L. Krzywickiego – Nowowiejska – Marszałkowska – al. ,,Solidarności” – most Śląsko-Dąbrowski – al. ,,Solidarności” – Targowa – 11 Listopada – Stalowa – Środkowa – CZYNSZOWA – Stalowa – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – al. ,,Solidarności” – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA.
Przejazd autobusami i tramwajami linii A, N, R i M będzie bezpłatny.
Tej magicznej nocy, wydłużone zostaną godziny kursowania tramwajów linii turystycznej 36. Zabytkowe „parówki” i „akwaria” będą kursowały do północy na trasie: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – gen. W. Andersa – a. Mickiewicza – J. Słowackiego – METRO MARYMONT.
Gdzie szukać informacji?
Wszelkie informacje na temat tegorocznej Nocy Muzeów można znaleźć w interaktywnym informatorze, który jest dostępny na stronie kultura.um.warszawa.pl/nocmuzeow oraz na stronie ebilet.pl, na Facebooku. oraz w serwisie mapowym Warszawa Dzisiaj. Informator dostępny jest w języku polskim, angielskim i ukraińskim.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz