Dostępność na rynku pracy – istotny aspekt życia osób z niepełnosprawnościami
Dostępność na rynku pracy – istotny aspekt życia osób z niepełnosprawnościami - zaproszenie na obrady okrągłego stołu „Szanse. Dostępność. Partnerstwo. Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy”
Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności
18 maja obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności (ang. Global Accessibility Awareness Day - GAAD), którego celem jest przybliżenie problemu dostępności cyfrowej i potrzeby integracji ponad miliarda osób z niepełnosprawnościami na całym świecie.
W tym dniu, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON), parasolowa organizacja pożytku publicznego, która działa na rzecz osób niepełnosprawnych nieprzerwanie od ponad 20 lat, pragnie zwrócić uwagę na ważny aspekt dostępności - sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy.
Niestety pod względem wskaźnika bierności zawodowej osób niepełnosprawnych Polska plasuje się na 5 miejscu w Europie, a wskaźnik zatrudnienia OzN wynosi tylko ok. 16%1 i nie zmienia się znacząco od lat.
Inicjatywa KSON
W tym kontekście, aby realnie poprawić los osób z niepełnosprawnościami, niezmiernie ważna jest współpraca międzyśrodowiskowa organizacji pozarządowych, samorządów, instytucji publicznych i przedsiębiorców. Dlatego właśnie z inicjatywy KSON oraz CSI.
Projekty już 21 czerwca odbędą się obrady okrągłego stołu „Szanse. Dostępność. Partnerstwo. Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – okrągły stół z okazji Dnia Przedsiębiorczości”.
Wydarzenie objął patronatem honorowym Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Partnerami spotkania są: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warszawska Izba Gospodarczą oraz Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.
Nadrzędnym celem spotkania z okazji Dnia Przedsiębiorczości, w którym udział wezmą przedstawiciele organizacji i instytucji wspierających osoby niepełnosprawne oraz środowiska przedsiębiorców jest pokazanie szerokich możliwości i perspektyw zatrudnienia osób z niepełnosprawnością, zarówno ruchową jak i intelektualną w obecnych realiach gospodarczych i uwarunkowaniach prawno-społecznych.
Będzie to także okazja do wypracowania formuły stałej współpracy środowiska osób niepełnosprawnych z organizacjami pracodawców oraz podpisania porozumienia pozwalającego na skuteczne, wspólnie prowadzone działania edukacyjne, szkoleniowe oraz informacyjne, sprzyjające tworzeniu nowych stanowisk pracy i rozwoju zawodowego osób niepełnosprawnych w Polsce.
Jak KSON wspiera aktywizacje osób niepełnosprawnych? Poznaj trwające projekty.
Stowarzyszenie prowadzi społeczną agencję zatrudnienia i informację dla osób niepełnosprawnych o działalności urzędów i instytucji administracji rządowej i samorządowej.
Ponadto wnioskuje o usuwanie barier architektonicznych i społecznych, interweniuje w szczególnych przypadkach dotyczących indywidualnych i zbiorowych problemów inwalidów. Inicjuje także i współorganizuje imprezy sportowe, kulturalne i turystyczne o charakterze integracyjnym, wspierających aktywność osób niepełnosprawnych w tych dziedzinach.
ONi w pracy - program wsparcia zawodowego dla osób z niepełnosprawnością
ONi w pracy to projekt, którego celem jest pomoc w znalezieniu zatrudnienia oraz poprawienia sytuacji zawodowej osób z niepełnosprawnością. Uczestnictwo w programie zwiększa szansę na rynku pracy, pomaga zbudować niezależność i stabilizację finansową oraz przeciwdziała wykluczeniu społecznemu.
Do udziału w projekcie mogą przystąpić osoby niepracujące, które chcą rozpocząć pracę zarobkową oraz osoby pracujące, które chcą poprawić swoją sytuację zawodową. Do udziału w programie mogą zgłosić się także osoby, które wcześniej korzystały już ze wsparcia inicjatyw działających na rzecz zwiększenia szans na rynku pracy i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością.
Do programu może zgłosić się każda osoba, która ukończyła 18 lat i posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Z pomocy mogą skorzystać osoby niezatrudnione, które chcą rozpocząć budowanie kariery oraz osoby aktywne zawodowo, które chcą poprawić swoją sytuację.
Osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, niepełnosprawnością sprzężoną, intelektualną, chorobą psychiczną, epilepsją lub całkowitym zaburzeniem rozwojowym zaliczoną do lekkiego stopnia niepełnosprawności będą stanowić nie mniej niż 30% wszystkich uczestników.
Uczestnik projektu zyska możliwość korzystania z naszej bazy edukacyjnej oraz doświadczenia i wiedzy naszych doradców. Dla każdej osoby biorącej udział w projekcie zostanie opracowany Indywidualny Plan Działania przedstawiający predyspozycje oraz możliwe ścieżki kariery uczestnika.
ZatrudniONy+
Projekt “ZatrudniONy+” ma na celu wprowadzenie osób z niepełnosprawnościami na otwarty rynek pracy bez wykorzystania metody zatrudnienia wspomaganego zgodnie z wytyczoną w ramach projektu ścieżką zawodową.
Projekt obejmuje działaniami 412 osób z niepełnosprawnością, a jego realizacja zaplanowana jest w okresie 02.2023 - 03.2026. Podczas I okresu wsparciem objętych zostanie 112 osób, natomiast w II i III po 150 osób.
Celem projektu jest aktywizacja zawodowa poprzez kompleksowe przygotowanie do pracy, zgodnie z zaplanowanym w ramach projektu Indywidualnym Planem Działania. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez udział OzN w cyklu działań doradczych, szkoleniowych oraz stażach zawodowych.
Głównym założeniem projektu jest doprowadzenie do zatrudnienia minimum 36% uczestników, tj. 149 uczestników do zatrudnienia. W ramach projektu dla każdego uczestnika opracowany zostanie Indywidualny Plan Działania (IPD), poprzedzony wnikliwą identyfikacją potrzeb i aspiracji beneficjentów oraz ich możliwości i predyspozycji
W ramach projektu realizowane jest wieloetapowe wsparcie, którego wymiernym efektem będzie podniesienie kwalifikacji i kompetencji pracowników w sposób spełniający oczekiwania i potrzeby potencjalnego pracodawcy, zgodny z predyspozycjami i możliwościami uczestnika.
Wsparcie rozpoczyna się od opracowania indywidualnego planu działania w celu zdiagnozowania potrzeb uczestnika, identyfikacji jego zasobów i deficytów oraz opracowania konkretnych i zindywidualizowanych wytycznych dotyczących działań, które będą realizowane
w kolejnych etapach projektu. W ramach wsparcia uczestnik projektu korzysta z indywidualnego coachingu, którego celem jest podniesienie poziomu jego aktywności zawodowej i zdolności do jego zatrudnienia.
W trakcie trwania projektu uczestnik otrzymuje również wsparcie pośrednika pracy, którego zadaniem jest wyszukanie odpowiedniego dla uczestnika miejsca stażowego lub miejsca zatrudnienia. Zwieńczeniem procesu podnoszenia kompetencji i kwalifikacji uczestników projektu jest udział w intensywnych warsztatach aktywizująco-integracyjnych.
Warsztaty stanowią wyjątkowe doświadczenie dla osób niepełnosprawnych, pragnących zwiększyć swoje możliwości zatrudnienia i zaistnienia na rynku pracy. W trakcie warsztatów uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności w różnych dziedzinach, które są pożądane przez pracodawców (np. kompetencje cyfrowe).
Wszystko to w atmosferze wzajemnego wsparcia, zrozumienia i integracji. Warsztaty uzupełnione są o dodatkowe szkolenia dla uczestników, które rozwiną ich kompetencje w obszarach i zakresie pożądanym przez pracodawców.
Włączam ON!
Celem projektu jest wsparcie osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Efektem końcowym wsparcia udzielanego uczestnikom projektu jest ich wejście na rynek pracy. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez indywidualne i kompleksowe wsparcie aktywizacyjne osób z niepełnosprawnościami.
Projekt obejmuje działaniami 300 osób z niepełnosprawnością, a jego realizacja zaplanowana jest do 03.2024 roku. Wymiernym efektem realizacji projektu ma być doprowadzenie do zatrudnienia co najmniej 108 osób (min. 36%) w ciągu dwóch lat trwania projektu. Włączam ON! jest projektem o zasięgu ogólnokrajowym.
Beneficjentami projektu jest 300 osób w wieku powyżej 18 roku życia, czyli w okresie aktywności zawodowej. Uczestnicy to osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim (20%), umiarkowanym lub znacznym oraz osoby z niepełnosprawnością sprzężoną, intelektualną, całościowymi zaburzeniami rozwojowymi czy długotrwałą, chroniczną niepełnosprawnością o charakterze psychicznym w przypadku zaliczenia ich do lekkiego stopnia niepełnosprawności (80%).
Uczestnicy projektu to osoby, które mają trudności z aktywizacją zawodową ze względu na niedostosowanie kompetencji i kwalifikacji do rzeczywistych potrzeb pracodawców oraz społeczne stereotypy i negatywne postrzeganie osób niepełnosprawnych jako niesamodzielnych pracowników.
Poprzez wsparcie realizowane w ramach projektu uczestnicy podnoszą swoje kompetencje i kwalifikacje tak, aby spełniały one oczekiwania rynku pracy
„ABSOLWENT – nastawiONy na pracę!”
Projekt zakłada zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych - wejście osób z niepełnosprawnością (OzN) posiadających wyższe wykształcenie na rynek pracy. Cel zostanie zrealizowany poprzez aktywizację 100 OzN.
Celem projektu jest udzielanie studentom i absolwentom szkół wyższych wszechstronnej i profesjonalnej pomocy w wejściu na rynek pracy poprzez zaplanowanie i wdrożenie indywidualnej ścieżki kariery zawodowej oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Założeniem jest doprowadzenie uczestników do zatrudnienia - minimum 30% oraz osiągnięcie trwałych rezultatów poprzez utrzymanie zatrudnienia przez okres co najmniej 6 miesięcy przez absolwentów – minimum 20%.
Indywidualne i kompleksowe wsparcie aktywizacyjne będzie dla OzN szansą na pozyskanie stabilnego zatrudnienia, a dla pracodawców - na pozyskanie pracowników, zwłaszcza w obszarach deficytowych. KSON zrealizował dotychczas 2 edycje Pilotażowego Programu „Absolwent”.
W bieżącym etapie realizacji projektu KSON nawiązał współpracę z uczelniami wyższymi, tj. Collegium Civitas w Warszawie, Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi w celu możliwości udzielenia wsparcia beneficjentom z grupy docelowej.
Uczelnie wyższe, z którymi nawiązano współpracę, to instytucje, które od lat podejmują działania wspierające studentów z niepełnosprawnością. Wnioskodawca zakłada współpracę z wymienionymi uczelniami w zakresie promocji i rekrutacji.
Pokonajmy bierność: aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami
Celem projektu „Pokonajmy bierność: aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością” jest prowadzenie zintegrowanych działań na rzecz wejścia osób niepełnosprawnych na rynek pracy poprzez wykorzystanie metody zatrudnienia wspomaganego.
Głównym założeniem projektu jest aktywizacja zawodowa 30% uczestników poprzez kompleksowe przygotowanie do pracy zgodnie z wytyczoną w ramach projektu ścieżką zawodową. Wymiernym efektem działań w projekcie ma być zatrudnienie co najmniej 18 osób w ciągu trzyletniego cyklu trwania projektu oraz aktywizacja zawodowa i społeczna co najmniej 95% uczestników.
Grupą docelową projektu są osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi.
Obecnie realizowany jest ostatni etap zadania, w którym obejmowane są działaniem wcześniejszych uczestników, których aktywizacja zakończyła się niepowodzeniem lub była krótkotrwała.
Komentarze
-
Praca osoby niepełnosprawnej z Jeleniej Góry.
21.05.2023, 08:06
Dodaj komentarz