Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca w zakładzie z niepełnosprawnością w stopniu znacznym

31.07.2023
Autor: Adam

Czy elektryk może pracować w zakładzie na drugą zmianę, tj.od 14.00 do 21.00 samodzielnie mając symbol niepełnosprawności 08-T 10-N? (umowa o pracę)

Szanowny Panie,

zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. 2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Art. 16. 1. Przepisów art. 15 nie stosuje się:

1) do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz

2) gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

2. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.Ustawodawca wprowadzając powyższe przepisy, nakazuje pracodawcy aby pilnował aby czas pracy pracownika z orzeczeniem (umiarkowany lub znaczny stopień) w każdym tygodniu nie przekroczył 35 godzin, a  w ciągu dnia 7 godzin.  Inaczej jest w przypadku pracownika pełnosprawnego lub nie korzystającego z uprawnień wynikających z orzeczenia, do którego stosujemy zasadę zawartą w   przepisie art. 129 § 1 Kodeksu Pracy  zgodnie z którym czas pracy nie może przekroczyć „przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.”

Kwestia czy dana osoba z niepełnosprawnościami może pracować na danym stanowisku powinna zostać oceniona przez lekarza medycyny pracy.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem w tym celu można skontaktować się z jednym Centrów Integracji, które siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776) , Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Pana na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas